Čínská vojenská loď zabavila US Navy podvodní přístroj, Američané protestují

Loď čínského vojenského námořnictva zabavila ve čtvrtek americké armádní výzkumné lodi podvodní aparát. Informoval o tom zdroj přímo z Pentagonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká armáda zahájila raketové útoky z lodi na tři pobřežní radarová místa v Jemenu kontrolovaná šíity. | Zdroj: Reuters

Spojené státy oficiálně protestovaly proti incidentu, kdy Čína zabavila americký podvodní aparát v mezinárodních vodách. Agentuře Reuters to v pátek sdělil zdroj z Pentagonu. Podle něj plavidlo provádělo legální vojenský průzkum Jihočínského moře. Cílem výzkumu bylo získat údaje o teplotě, čistotě a slanosti mořské vody, což jsou podstatná data pro práci armádních sonarů.

Oceánografická loď USNS Bowditch se pohybovala severozápadně od filipínského zálivu Subic Bay a v okamžiku zásahu čínského plavidla se podmořský aparát pokoušela vytáhnout z moře. Bowditch navázala s čínskou lodí radiové spojení a žádala okamžité navrácení. Ta je však ignorovala.

Incident podle agentury Reuters zvýší obavy Washingtonu z rostoucí vojenské přítomnosti Číny v oblasti, která je předmětem sílících územních sporů. Nedávné satelitní snímky ukázaly, že Peking na sedmi umělých ostrovech v Jihočínském moři instaloval protiletadlové a protiraketové systémy.

ČTK, BBC News Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme