Čínské hranice střeží systém videokamer

Čína na svých hranicích instalovala digitální kontrolní systém. Videokamery nyní střeží vstup do nejlidnatější země světa na souši i na vodě. Projekt za 13 miliard korun byl zahájen už v roce 1994, podle Pekingu je zaměřen proti teroristům a separatistům i pašerákům drog a ilegální imigraci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská lidová republika

Čínská lidová republika | Foto: Emanuel Macoun

Elektronický systém začal střežit 25 tisíc kilometrů námořní a 7 tisíc kilometrů pozemní hranice a propojen je i s třemi tisíci pozorovatelnami a hraničními stanovišti.

Součástí digitální infrastruktury je i kamerový systém, který podle velení Čínské lidové armády poskytuje záběry ve vysokém rozlišení, a to v jakémkoli počasí.

Přenos dat umožňuje i komunikační satelit, představitelé ozbrojených sil chtějí v budoucnu do nejodlehlejších oblastí vyslat i bezpilotní letouny.

Peking zahájil budování tohoto projektu po uzavření hraničních dohod s 12 zeměmi v polovině 90. let minulého století, výjimku tehdy tvořily Indie a Bhútán.

Spornou pobřežní hranici s Ruskem pak vyřešil v roce 2004, kdy Moskva slíbila vrátit polovinu ostrova Chej-sia-c'.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme