Čínské hranice střeží systém videokamer

Čína na svých hranicích instalovala digitální kontrolní systém. Videokamery nyní střeží vstup do nejlidnatější země světa na souši i na vodě. Projekt za 13 miliard korun byl zahájen už v roce 1994, podle Pekingu je zaměřen proti teroristům a separatistům i pašerákům drog a ilegální imigraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská lidová republika | Foto: Emanuel Macoun

Elektronický systém začal střežit 25 tisíc kilometrů námořní a 7 tisíc kilometrů pozemní hranice a propojen je i s třemi tisíci pozorovatelnami a hraničními stanovišti.

Součástí digitální infrastruktury je i kamerový systém, který podle velení Čínské lidové armády poskytuje záběry ve vysokém rozlišení, a to v jakémkoli počasí.

Přenos dat umožňuje i komunikační satelit, představitelé ozbrojených sil chtějí v budoucnu do nejodlehlejších oblastí vyslat i bezpilotní letouny.

Peking zahájil budování tohoto projektu po uzavření hraničních dohod s 12 zeměmi v polovině 90. let minulého století, výjimku tehdy tvořily Indie a Bhútán.

Spornou pobřežní hranici s Ruskem pak vyřešil v roce 2004, kdy Moskva slíbila vrátit polovinu ostrova Chej-sia-c'.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme