Čínské lodě odpluly od sporných ostrovů, konflikt Pekingu a Tokia řeší i Washington

Konflikt Číny a Japonska o ostrovy ve Východočínském moři se přiostřuje. Peking do sporných vod poslal šest hlídkových lodí. To mělo potvrdit čínskou svrchovanost v této oblasti. Na vyzvání japonské pobřežní hlídky se ale postupně všechna plavidla vrátila na čínské území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské hlídkové lodě u sporných ostrovů ve Východočínském moři

Čínské hlídkové lodě u sporných ostrovů ve Východočínském moři | Zdroj: Reuters

Japonsko nároky Pekingu odmítá a tvrdí, že území patří Tokiu, které si tři z pěti ostrovů před několika dny koupilo. K prodeji je japonské vládě nabídl podnikatel Kunioki Kurihara.

Pře o území ve Východočínském moři začaly už před dvěma lety. V posledních týdnech se ale do přiostřujícího konfliktu vedle vlád obou zemí zapojili i běžní občané.

Jak píší média, pracovníky japonského konzulátu v Šanghaji například napadla skupina rozzuřených Číňanů. V polovině srpna zase skupina čínských aktivistů přistála na ostrovech a vztyčila tam čínskou vlajku. Na akci poté podobně odpověděla desítka japonských nacionalistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším vývoji kolem sporných ostrovů ve Východočínském moři informovala v Odpoledním Radiožurnálu asijská zpravodajka ČRo sii Kateřina Procházková

Narůstající konflikt se v posledních dnech snaží urovnat i Washington.

Okolí souostroví Senkaku nebo-li čínsky Tiao-jü je cenným lovištěm ryb a jak dokazují výzkumy, v budoucnu může být navíc i cenným nalezištěm ropy a zemního plynu.

Japonsko má napjaté vztahy i s Jižní Koreou, a to kvůli ostrovům Takešima (Jihokorejci jim říkají Tokto), na které si dělají nárok obě strany. Jedná se také o loviště ryb a potenciální naleziště zemního plynu.

Čína se zase pře s Vietnamem o Paracelské ostrovy v Jihočínském moři. Ve stejné oblasti se také nacházejí Spratlyho ostrovy, o které má zájem dokonce šest států, včetně Číny. Jde jim o surovinové naleziště a loviště ryb, ale také významné lodní tratě, které vedou okolo.

Na jejich volné průchodnosti mají zájem i Spojené státy. "V minulosti prohlásily, že kdyby se pokoušel někdo tyto lodní trasy blokovat, byl by to důvod k válce," zmínil v Odpoledním Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Spory o území probíhají také ve Středozemním moři mezi Izraelem, Kyprem a Libanonem, konkrétně jde o obrovská naleziště zemního plynu.

Velkým nalezištěm nerostných surovin je také Arktida, o jejíž podmořské bohatství se hádá mnoho států. Dlouhodobý spor se táhne mezi Velkou Británií a Argentinou o Falklandy (Argentinci je nazývají Malvíny). Zde byly objeveny velké zásoby ropy.


Zvětšit mapu

Milan Slezák, Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme