Čínský Dandong: jediné místo, odkud se po zemi legálně dostanete na výlet do KLDR

Jediným místem, kudy může člověk ještě legálně vjet po zemi do Severní Koreje, je čínské pohraniční město Dandong v Mandžusku. Proudí prý odtud až osmdesát procent všeho zboží, které se dostane ať už legálně, nebo nelegálně, na severokorejský trh.

Dandong/Čína Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ne, tady nebudete sedět. Jestli chcete, běžte támhle do rohu, ale tady před vchodem nebudete!" říká už poněkolikáté mladý policista skupině starších mužů. Povalují se před východem z nádraží v Dandongu.

Za chvíli přijede mezistátní vlak K 27 z Pchjongjangu, a tady, v prvním městě na čínské straně, je právě tenhle mladík v uniformě, zodpovědný za to, že u vchodu bude pořádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z čínského města Dandong, jediného místa, odkud můžete přejít do Severní Koreje

Tenhle vlak býval před lety požehnáním pro všechny pašeráky, překupníky a tím pádem i policisty. Dnes už s ním prakticky nikdo nejezdí a pohraniční most přes řeku Yalu překonává skoro prázdný.

„Jestli chcete na výlet do Severní Koreje, není to problém. Jako cizinec tam můžete zůstat maximálně deset dnů. Že nechcete jet ve skupině? Dobře, ale počítejte s tím, že budete mít s sebou minimálně dva, ale spíše tři severokorejské průvodce," popsal Radiožurnálu pan Zhang He Min, manažer cestovní kanceláře, která sídlí hned naproti nádraží.

„A nebudete si moc chodit, kam budete chtít, fotit si, co budete chtít a bavit se s kým budete chtít. Všechno vám povolí, nebo zakážou ti jejich průvodci," dodává manažer cestovní kanceláře.

Číňanům, kterým stačí pohled na Kimovu říši oddělený řekou, korzují po nábřeží Yalu. Zatímco čínská strana září do noci, na té severokorejské poblikává jen pár světel. Právě nábřežní promenáda je po setmění hlavní atrakcí Dandongu.

„Ty jsi cizinec? Tak si kup tyhle cigarety, ty jsou Severokorejské. Jenom troje? Ne, kup si všechny, všech osm krabiček! Ta cena je přeci dobrá!" naléhá prodavačka, která poté, co vypnu mikrofon, přizná, že cigarety ji vozí z druhé strany řeky její syn. A také fotografie celého Kimova klanu, staré severokorejské bankovky a dámská zrcátka. Ta se prý prodávají nejlépe.

Nejvíce Severokorejců, resp. Severokorejek pracuje v Dandongu v karaoke barech. Jako cizince mě do jednoho z nich korejský majitel odmítá pustit. Mám přijít přesně za dva roky, prý už tou dobou bude v Pchjongjangu všechno jinak a jeho zemi zaplaví turisté z celého světa.

 

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme