Čínské město I wu je přezdíváno dílnou Santa Clause. Vzniká zde většina umělých stromků

Do Vánoc zbývají ještě dva měsíce, v čínském městě I wu se připravují už na ty příští. I wu je totiž místem, kde vzniká více než polovina vánočních ozdob, které se ve světě vyrobí a prodají. Pokud dáváte na Vánoce přednost umělému stromečku, je velmi pravděpodobné, že jej vyrobili právě tady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V továrně paní Wang v čínském městě I wu ročně vyrobí tisíce vánočních stromků

V továrně paní Wang v čínském městě I wu ročně vyrobí tisíce vánočních stromků | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Všude kolem jsou stovky stromečků, kdyby to bylo v opravdovém lese, krásně by to tady vonělo. Ve výrobní hale je však cítit jen zápach plastu.

Výroba vánočního stromku je z velké části ruční práce. Na začátku jsou nekonečně dlouhé zelené a hnědé plastové pásky a obří špulky drátu. Ty se stříhají, kroutí a spojují a pod rukama mužů a žen se rodí smrky nebo borovice. Podle toho, jaké plastové jehličí použijí.

Majitelka firmy paní Wang vypočítává, že letos vyrobili asi 12 tisíc stromků. Všechny už prý jsou prodané. Krabice vlevo míří do Ameriky, vpravo stojící do Brazílie. Letošní trend jsou bílé stromečky. Ale všechno podle paní Wang záleží na poptávce.

Přehrát

00:00 / 00:00

V čínském městě I wu, dílně Santa Clause, natáčel Jaromír Marek

Cesta usměvavé padesátnice k výrobě vánočních stromků byla velmi prozaická. Nejprve vlastnila továrnu na výrobu zipů. Potom se rozhodl vstoupit do vánočního byznysu.

Továren jako je ta její pracuje v I wu šest set. Všechny chrlí jen a jen vánoční dekorace. A to už od roku 1998, kdy se stalo město dílnou Santa Clause.

Některé zdejší továrny mají obrat v řádu miliard korun, většinou jsou to ale menší firmy, které se pohybují v řádu milionů.

„Máme zákazníky i v České republice, hlavními odběrateli jsou ale Spojené státy a jižní Amerika,“ vypočítává Tiang Čchin-liang, šéf asociace výrobců vánočních dekorací.

Paní Bo barví vánoční stromky už pět let. Co jsou Vánoce, netuší, prý možná něco jako oslava čínského roku. Scházejí se rodiny, ale proč, to neví. A ani se po tom nepídí.

Teď už stačí jen zabalit stromky do krabic, přelepit páskou a poslat je do obchodů a potom dál do vánočních obývacích pokojů.

V továrně paní Wang v čínském městě I wu ročně vyrobí tisíce vánočních stromků | Foto: Jaromír Marek

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme