Čínské muzeum zemětřesení připomene tisíce obětí

Čína zahájila výstavbu muzea připomínajícího ničivé zemětřesení. Úřady tak chtějí uctít památku 90 tisíc obětí přírodní katastrofy, která v květnu 2008 postihla provincii S´-čuan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

seismograf | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Otřesy o síle 8 stupňů Richterovy škály tehdy srovnaly se zemí celá města i vesnice, zřítily se i tisíce škol, ve kterých zahynulo nejméně 6 tisíc dětí.

Muzeum za více než 650 milionů korun se bude nacházet v novém sídle místní vlády v městě Pej-čchuan, ve kterém zahynula téměř čtvrtina všech obětí. Připomínat má jak tragické osudy lidí, tak i rekonstrukční práce.

Při zemětřesení přišlo o střechu nad hlavou nejméně 5 milionů obyvatel, pro které úřady nechaly postavit na jeden a půl milionu domů a bytů. V celém S´-čuanu už také funguje na tři tisíce nových škol.

Představitelé provincie slibují, že brány muzea otevřou 12. května 2011, tedy u příležitosti 3.výročí jedné z nejničivějších přírodních katastrof v dějinách země.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme