Čínské 'Nebeské plavidlo 1' úspěšně zakotvilo u vesmírné laboratoře

První čínská nákladní loď v sobotu úspěšně zakotvila u čínské vesmírné laboratoře. Oznámila to agentura Nová Čína. Jde o další krok ve snaze Číny zřídit do roku 2022 vlastní trvale obydlenou orbitální stanici.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská zásobovací loď Tchien-čou 1

Čínská zásobovací loď Tchien-čou 1 | Zdroj: Reuters

Zásobovací loď Tchien-čou 1 (Nebeské plavidlo) odstartovala ve čtvrtek večer místního času z nejnovějšího čínského kosmického střediska Wen-čchang v jižní ostrovní provincii Chaj-nan, napsala agentura AP. Vynesla ji raketa Dlouhý pochod 7.

Zásobovací loď unese podle čínských státních médií šest tun nákladu a dvě tuny paliva. Na cestě bez posádky může být tři měsíce a je naprogramována tak, aby po dosažení kosmické laboratoře prováděla vědecké pokusy.

Experimentální laboratoř Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) umístila Čína na oběžnou dráhu v loňském roce. Dva čínští kosmonauti strávili v laboratoři celý měsíc; byla to nejdelší čínská mise s lidskou posádkou.

Základní modul budoucí čínské vesmírné stanice o hmotnosti 20 tun má být vypuštěn příští rok. Celá 60tunová stanice by měla být plně funkční v roce 2022 a fungovat by měla nejméně deset roků, napsala agentura AP.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme