Čínské řeky jsou znečištěnější, než dosud vláda tvrdila

Znečištění v čínských vodních tocích je dvakrát vyšší, než dosud uváděla oficiální statistika. Zjistil to nový výzkum čínského ministerstva životního prostředí. Peking tak velký rozdíl vysvětluje tím, že dříve zveřejněné údaje nezahrnovaly vypouštění zemědělského odpadu. Čína patří k největším znečišťovatelům životního prostředí na světě a za odstraňování ekologický škod ročně platí sto miliard dolarů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři soutěsky - přehradní nádrž na čínské řece Jang'ce

Tři soutěsky - přehradní nádrž na čínské řece Jang'ce | Foto: public domain, licence: GFDL

Podle výsledků nového výzkumu dosáhla například chemická spotřeba kyslíku v roce 2007 více než třicet tun, statistický úřad přitom dosud uváděl údaj více než dvakrát nižší s tím, že dochází ke zlepšení stavu vodních toků.

Nové údaje zalarmovaly ekologické organizace i aktivisty, podle kterých se Peking snaží skutečný stav před veřejností tajit. Úřady v minulosti potvrdily, že až 90 procent všech řek a jezer v Číně je více či méně znečištěno, a to nejen průmyslovým, ale i komunálním odpadem.

Podle celostátního průzkumu, jehož podklady sbíralo 570 tisíc lidí po dva roky, se v celé Číně nachází téměř šest miliónů zdrojů znečištění, pocházejících z průmyslu, zemědělství či od obyvatel.

Experti proto varují vládu, že odstraňování ekologických škod může v budoucnu dosáhnout až deseti procent hrubého domácího produktu.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme