Čínské úřady poprvé vyplatily odškodnění rodině oběti represe z roku 1989

Čínské úřady vůbec poprvé zaplatily odškodné rodině oběti násilného potlačení protikomunistických protestů v roce 1989. Nejvíce mrtvých si tehdy vyžádal zásah armády na pekingském náměstí Nebeského klidu 4. června. Kompenzace za smrt mladého muže činí v přepočtu zhruba 200 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Nebeského klidu | Foto: sever.cz

Osudného dne se tehdy patnáctiletý Čou Kuo-cchung vracel na kole z práce. Bezpečnostní jednotky ho ale zadržely a on o dva dny později na následky bití zemřel ve věznici ve městě Čcheng-tu. Jeho tělo neslo jasné stopy po násilí, bylo ale zpopelněno bez jakéhokoliv vyšetřování.

Od té doby jeho matka usilovala o odškodnění. Po 17 letech ho tamní policie zaplatila. Podle čínských aktivistů ale nelze očekávat, že by mohli uspět i ostatní rodiče dětí zabitých při protikomunistických protestech, protože v tomto případě byly zcela výjimečně k dispozici fotografie mučeného Čoua, které byly navíc zveřejněny na internetu.

Čou byl zadržen při celostátním represivním zásahu policie a armády proti demonstrantům a jejich stoupencům zapojeným do protivládních protestů, které propukly v čínských městech v roce 1989, paralyzovaly státní správu a rozdělily vládnoucí komunistickou stranu.

Čínská armáda 4. června krvavě potlačila demonstrace studentů za demokratizaci země na pekingském náměstí Tchien-an-men. Podle oficiálních čínských údajů bylo při masakru na náměstí usmrceno 500 a zraněno více než 10 tisíc lidí. Podle organizací na obranu lidských práv byly následně po celé Číně zatčeny tisíce lidí.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme