Čínské úřady údajně nabízejí odměny udavačům

Čínské úřady údajně nabízejí finanční odměnu, povolení k městskému pobytu či čestné tituly udavačům, kteří prozradí jména účastníků nedávných nepokojů dělníků v jihočínském městě Čeng - čcheng. Informuje o tom agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínští policisté | Foto: Robert Mikoláš

Protesty vyvolal v polovině června údajný násilný útok policistů na mladou těhotnou pouliční prodavačku. Občanské nepokoje v Číně rok od roku stoupají, a tamní komunistická strana proto věnuje podobným akcím stále větší pozornost, aby nepokoje nepřerostly v protesty ohrožující státní moc.

Podle dostupných informací, které cituje AP, bylo v roce 2007 v Číně zaznamenáno na 80 tisíc masových nepokojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sinolog Štěpán Pavlík o tématu mluvil ve Světě o osmé

Podle sinologa Štěpána Pavlíka jsou odměny pro udavače v Číně poměrně časté. „Existuje vyhláška, která říká, že v rámci zachování pořádku a bezpečnosti je dobré, aby orgány veřejné bezpečnosti, to znamená policie, se snažila vyšetřovat co nejlépe a jedním z nástrojů je odměňování těchto udavačů,“ uvedl ve Světě o osmé.

Pekingská vláda se obává, aby nepokoje nepřerostly v protesty, které budou ohrožovat státní moc. A podle Pavlíka taková možnost existuje.

„Většinou to funguje tak, že pokud nepokoje přerostou určitou mez, je povolaná takzvaná ozbrojená policie, což je speciální útvar, který je na rozdíl od běžné policie ozbrojen a je založen armádním způsobem.“

„V momentě, když se stane něco, co může být takovým spouštěčem - a byli jsme toho svědky i v minulosti - tak se samozřejmě ty protesty mohou rozšířit do více míst. Konec konců i tato událost v Čeng – čchengu i tyto odměny jsou široce diskutovány i v Čínské lidové republice, spousta diskusí je i na internetu – jestli je správné udavačům nabízet odměny. Tím pádem Číňané o tom živě diskutují a teoreticky by to mohlo spustit další vlnu protestů i jinde,“ uvedl sinolog Pavlík.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme