Čínské úřady za rok zabavily padělky za 1,5 bilionu korun

Na 200 čínských měst demonstrativně likvidovalo desítky milionů padělků. Při rok trvající policejní akci pak policisté zabavili zboží v prodejní hodnotě 1,5 bilionu korun. Právě Čína je totiž nechvalně proslulá produkcí napodobenin mnoha světových značek, Peking proto slibuje pokračování boje s výrobci padělků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská prodejna v italském Pratu

Čínská prodejna v italském Pratu | Foto: Robert Mikoláš

Čínské úřady se snažily zajistit této likvidaci skutečně mimořádnou pozornost, všechna média proto přinášela informace o veřejném ničení padělků alkoholu, cigaret a dalšího zboží, záběry z centrálních náměstí, kde vše probíhalo, pak přenášely i televize.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak čínské úřady vedou válku s výrobci padělků, mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Robert Mikoláš ze zahraniční redakce

Mezi 25 miliony kusy, které policisté během celostátního zásahu zabavili, nechybělo ani oblečení, kosmetika a potraviny. Jde ovšem skutečně o miliardový byznys, jen produkty zkonfiskované od loňského listopadu by totiž obchodníci prodali v přepočtu za 1,5 bilionu korun, přičemž jejich zisk by činil více než 90% z této částky.

Takováto demonstrativní veřejná likvidace se letos konala už podruhé. Policisté od konce loňského roku rozbili na 30 tisíc kriminálních gangů vyrábějících nebo prodávajících padělky. Do tohoto boje s organizovaným zločinem se zapojily různé bezpečnostní složky z většiny čínských provincií. Jedna z organizovaných skupin zaměřujících se na alkohol totiž působila ve 20 provinciích.

Nelze tedy říct, že se čínské úřady nesnaží s padělateli bojovat. Na druhé straně si ale říkáte, jak je možné, že uprostřed hlavního města Pekingu i nadále vesele funguje přímo obchodní dům na padělky skutečně všeho druhu.

O TÉMATU ČTĚTE TAKÉ: Značka ‚Made in Italy‘ se šije čínskou jehlou

Čína je kvůli padělkům světových značek a jejich vývozu do celého světa dlouhodobě kritizována mnohými zeměmi, mezinárodními organizacemi i samotnými výrobci. Hranice, jak potvrzují statistiky například evropských zemí, v tomto případě neexistují.

Nejvážněji tento problém nyní pociťují Italové, právě na Apeninský poloostrov Číňané pašují látky, ze kterých šijí oděvy a ty pak pod značkou ‚Made in Italy‘ exportují do celého světa, takže de facto likvidují domácí producenty konfekce. Na prvním místě je proto nutné tento ilegální dovoz zastavit, samozřejmě nezbytnými kontrolami.

Robert Mikoláš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme