Čínské úřady zatím nepovolily žádné oficiální protesty

Čína nepovoluje demonstrace, vymezené zóny zůstávají prázdné. Peking v červenci souhlasil s konáním protestů během olympijských her a vybral pro ně tři místa. Zároveň stanovil podmínky, za kterých je možné tyto akce pořádat. Čínské úřady dosud dostaly 77 žádostí o pořádání protestů, žádný ale nepovolily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbol LOH v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Peking vybral celkem tři parky, ve kterých je možné oficiálně protestovat a které jsou hodně vzdálené od hlavních sportovišť, mezi nimi i známý Světový park. Od začátku 29. Letních olympijských her chtělo tuto možnost využít 149 lidí, z toho tři ze zahraničí, nikdo však neuspěl.

Podle platného nařízení musí být žádost, obsahující mimo jiné počet účastníků, cíl i použitá hesla, podána pět dní předem. Odpověď pak organizátoři dostanou 48 hodin před samotnou akcí.

Jak ale prohlásil Liou Šao-wu, který je odpovědný za bezpečnost her, demonstrace nesmí být zaměřená proti národní bezpečnosti, svrchovanosti a zájmům společnosti. Prakticky je tak nemožné povolení získat. Mnoho Číňanů, kteří žádost oficiálně podali, bylo také následně zadrženo, jako například aktivista Ťi S'-cun z provincie Fu-ťien.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme