Čínské úřady zavírají okolí vodních nádrží

Čínské úřady se obávají rozšíření nákazy SARSu na venkov. Mezi rolníky v okolí Pekingu se včera objevilo prvních 9 případů. Velkou pozornost věnuje vláda také obřím vodním nádržím, odkud město čerpá pitnou vodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybník obklopený stromy | Foto: Jan Rosenauer

Bez pitné vody by se město položilo. Přestože zatím neexistují pádné důkazy o tom, že by se mohl virus SARSu rozšířit vodou na velké vzdálenosti, čínské úřady už uzavřely rozsáhlé oblasti v okolí vodních nádrží. Ještě na začátku týdne tam mohli Číňané rybařit, teď už na svého koníčka a zdroj obživy musejí zapomenout. Stejně tak platí v nádržích zákaz koupání a provozování rekreačních sportů. V okolí vymezených oblastí hlídkují policisté a stovky lidí dezinfikují projíždějící vozy. Po krátkých májových svátcích se však lidé vracejí do kanceláří, doprava začíná houstnout a prostí Číňané se zase pomalu ale jistě vydávají za prací.

Úřady v čínské metropoli Pekingu dnes nařídily kvůli nemoci SARS majitelům psů, koček a dalších domácích mazlíčků, aby je dali do karantény nebo je nemilosrdně utratili. Panika, které se zmocnila obyvatel města kvůli smrtící infekční nemoci, přitom už přiměla řadu lidí, aby se domácích zvířat, zbavili. Šíření viru SARS zvířaty přitom bylo dosud uváděno jako možnost, ale vědci ji ještě fakticky nepotvrdili.

Markéta Kaclová, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme