Čínské úřady zneužily peníze určené k obnově po zemětřesení

Čína potvrzuje zneužití fondů určených k rekonstrukci oblastí zničených zemětřesením. Podle vládního auditu použily místní úřady v přepočtu 630 milionů korun k jiným účelům. Přírodní katastrofa v S´-čuanu v květnu 2008 si vyžádala 90 tisíc obětí na lidských životech a 5 milionů obyvatel se ocitlo bez střechy nad hlavou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z města zbyly jen ruiny | Foto: Robert Mikoláš

Nařízený audit zjistil, že 140 milionů jüanů, tedy asi 380 milionů korun, za které měla být zrekonstruována zničená hlavní silnice, použili úředníci z provincie S´-čuan na výstavbu nové městské čtvrti. Další miliony z fondu na obnovu zase směřovaly na zvelebení fasád či zaplacení úroků bankám za půjčky poskytnuté ještě před zemětřesením.

Vyšetřováno kvůli tomu už bylo 14 lidí. Peking ale na druhé straně prohlašuje, že většina prací pokračuje dle plánu. Do konce lunárního roku, tedy do poloviny února má být dostavěno 90 procent domů a bytů pro občany, kteří přišli o střechu nad hlavou. Ze 750 zřícených škol jich už dělníci obnovili 480.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme