Čínské vojenské lodě jsou v Perském zálivu. Poprvé v historii

Čínské válečné lodě kotví ve Spojených arabských emirátech. Je to vůbec poprvé, co se ozbrojené síly nejlidnatější země světa nachází v Perském zálivu, který je tradičně považován za doménu námořních sil Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perský záliv - Hormuz | Foto: Jiří Sovadina

Čínská plavidla ukončila část své mise proti somálským pirátům, do které se Čína zapojila na konci roku 2008.

Posádky fregaty Ma-an-šan a doprovodného plavidla Čchien-tao-chu přivítal zástupce šéfa námořních sil Spojených arabských emirátů šejk Al Nahjan. Čína totiž v rámci své historické mise potřebuje co nejvíce přístavů, kde může doplnit zásoby a palivo.

V Abú Dhabí mají nyní základnu i Francouzi, 5. flotila Spojených států pak v Bahrajnu. Čínská plavidla v uplynulých měsících kotvila zejména v Džibuti či Adenu, ale také v keňské Mombase či některých somálských městech.

Arabský poloostrov je pro Peking strategicky důležitý i kvůli dodávkám ropy, kterou dováží hlavně ze Saúdské Arábie, Kuvajtu a Ománu. Nově jí ale chce získávat právě i ze Spojených arabských emirátů.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme