Austrálie není naivní, prohlásil premiér Morrison o pokusu Číny nastrčit do parlamentu svého člověka

Austrálie je hluboce znepokojena údajným čínským vměšováním do voleb. Oznámil to premiér Scott Morrison v reakci na zprávu australské rozvědky, podle které se čínské zpravodajské služby snažily proniknout až do parlamentu. Morrison dodal, že Austrálie není naivní a uvedl, že jeho vláda dlouhodobě podniká kroky na ochranu před cizím vměšováním.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O aktivitě čínské zpravodajské služby informoval australský premiér Scott Morrison

O aktivitě čínské zpravodajské služby informoval australský premiér Scott Morrison | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Program Nine 60 minut v neděli oznámil, že podezřelí čínští agenti se před všeobecnými volbami v Austrálii, které se konaly v květnu, obrátili na prodejce luxusních automobilů Nicka Zhao.

Bývalý agent CIA byl odsouzen za špionáž k 19 rokům vězení, podle soudu předával tajné informace Číně

Číst článek

Čínská rozvědka měla Zhaovi, který byl již členem Liberální strany, nabídnout milion australských dolarů (skoro 15,7 milionu korun) za to, že bude kandidovat a následně spolupracovat s čínskými agenty. Politik Zhao podle televize Channel Nine v loňském roce informoval o údajné nabídce Australskou bezpečnostní zpravodajskou organizaci (Asio). V březnu byl ale nalezen mrtvý v hotelovém pokoji v Melbourne.

„Nepřátelská zahraniční zpravodajská činnost nadále představuje pro náš národ a jeho bezpečnost skutečnou hrozbu,“ uvedl ve svém prohlášení generální ředitel Asio Mike Burgess s tím, že se k případu nebude dále vyjadřovat s ohledem na dlouhodobou praxi.

Morrison uvedl, že jeho vláda je odhodlána udržet Australany „svobodné a bezpečné“, ale naléhal na občany, aby během vyšetřování nečinili předčasné závěry.

V Austrálii v současné době probíhá debata o vlivu Číny do australské politiky a společnosti. Někteří politici obvinili Peking ze snahy proniknout do Canberry prostřednictvím darů a jiných prostředků. Další politici se však domnívají, že obvinění podporují xenofobii a ohrožují prosperitu země. Čína je největším australským obchodním partnerem.

Jakub Lucký, Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme