Čínského prezidenta vítala v USA čestná jednotka i demonstranti

Čínský prezident Chu Ťin-tchao je ve Washingtonu. Po příletu ho čekala soukromá večeře v Bílém domě s prezidentem Obamou. Dnes začíná oficiální jednání hlavně o ekonomice a bezpečnosti. Ale Američané slibují, že se zmíní také o lidských právech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před Bílým domem protestovali aktivisté bojující za svobodný Tibet.

Před Bílým domem protestovali aktivisté bojující za svobodný Tibet. | Zdroj: ČTK

Americký viceprezident Joe Biden vítal čínského prezidenta na státní návštěvě se všemi poctami. Před Bílým domem ale protestovali aktivisté za svobodný Tibet. I to naznačuje, že jednání nemusí být úplně hladké.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postavení Číny na mezinárodní scéně mluvila s Romanem Chlupatým v Londýně analytička think tanku Chatham House a pravidelná přispěvatelka deníku Wall Street Journal Yiyi Lu

Na hlavní třídě Pensylvania Avenue vlají čínské vlajky a někdejší poradce pro národní bezpečnost Zbigniev Brzezinski psal v komentáři pro New York Times dokonce o nejvýznamnější návštěvě z Pekingu za posledních třicet let.

A nejde jen o to, že Američané dlouhodobě usilují o větší otevřenost čínské ekonomiky vůči zahraničním firmám. Prezident Obama se bude chtít podle očekávání zmínit také například o tom, že je třeba víc zatlačit na Írán a Severní Koreu v Radě Bezpečnosti OSN, kde Čína obvykle není vůči americkým návrhům moc vstřícná.

Američané také dlouhodobě žádají, aby Peking udělal něco s kurzem čínské měny, který považují za podhodnocený, což ovlivňuje vzájemnou obchodní bilanci v neprospěch Spojených států.

Podle očekávání se bude naopak čínský prezident zajímat, co hodlá Washington dělat s rostoucím zadlužením federální vlády, protože je Čína největším věřitelem Ameriky.

Aktivnější a asertivnější

Dnešní schůzka Chu Ťin Tchaa s Barackem Obamou je označována za nejvýznamnější setkání čelních představitelů obou zemí za poslední bezmála čtyři desítky let. Přichází totiž v době bezprecedentního růstu vlivu Číny na mezinárodní scénu. Mnozí pozorovatelé v této souvislosti - a také v souvislosti s některými kroky Pekingu na konci loňského roku - mluví o diplomatické ofenzivě.

„Čína je na mezinárodní scéně aktivnější a asertivnější. Také se na mezinárodní scéně stává čím dál častěji terčem kritiky, mnoho států jí říká, co má dělat a Čína se brání,“ říká analytička think tanku Chatham House a pravidelná přispěvatelka deníku Wall Street Journal Yiyi Lu.

Jedním z důvodů čínské aktivity ve světě je snaha zajistit si zdroje nerostných surovin.

„Myslím, že je to záležitost přirozeného vývoje. Čína se dostala do situace, kdy musí dovážet mnoho surovin z celého světa. A zároveň produkuje tolik výrobků, že potřebuje trhy celého světa. Proto je možné sledovat čínskou expanzi na všech kontinentech. Podle mého názoru ale většina zemí z tohoto vztahu profituje,“ uvádí Yiyi Lu a dodává:

„Domnívám se, že v tuto chvíli jsou čínské zájmy především hospodářské. Problém ale je, že to nelze úplně oddělit od politických otázek. Myslím si ale, že z čínského pohledu na tom země ještě není tak, aby se pokusila na sebe vzít roli supervelmoci, aby ovlivňovala řád světa. Čína, po zhodnocení svých silných stránek a síly nevěří tomu, že je toho schopna. Soustředí se proto na svůj rozvoj a hospodářské vztahy s ostatními státy.“

Vít Pohanka, Roman Chlupatý, Jan Piroch, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme