Čínskému trhu v Budapešti hrozí zánik, chudí lidé se bouří

Budapešťské úřady chtějí zrušit čínský trh nazývaný U Čtyř tygrů. Chudí lidé i obchodníci se proti tomu bouří. Na tržnici jsou totiž závislé tisíce domácností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský trh "U Čtyř tygrů" v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Představitelé Maďarských železnic, kterým celý areál patří, už vyjednávají o převzetí tržnice. Za doprovodu policistů tento týden trh navštívili. Čelili rozzlobeným prodavačům a skupině většinou mladých Číňanů, Vietnamců, nejvíc však Arabů. všichni jsou odhodlaní své živobytí bránit. Zatím ale jen slovně.

Jedna z pracovnic tržiště hlasitě odmítala, že by zde kdokoliv prodával bez účtenky, načerno, padělané zboží. Prodavači jí dávají jednou tisícovku, jindy pětistovku, aby mohla koupit dětem chléb.

Její slova podpořili další maďarsky velmi dobře mluvící Arabové. Vietnamci a Číňani ale stáli bokem jen jako pozorovatelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínskému trhu v Budapešti zvoní hrana. Majitel parcely chce zpátky své pozemky a vypověděl nájemní smlouvy. Obchodníci i lidé z okolí se ale bouří, jak zjistil zpravodaj Gregor Martin Papucsek

Jistá obchodní společnost pronajímá od železnic toto rozsáhlé území u stanice v Jozefstadte, což je VIII. obvod Budapešti s poměrně špatnou pověstí. Firma pak nabízí asijským a arabským obchodníkům místa, kde si staví plechové boudy, kontejnery, bazary.

Jozefstadtský trh se stal za posledních dvacet let turistickou atrakcí. Místní obchodníci prodávají vše, na co si jen člověk pomyslí. A to za zlomek ceny oproti velkým nákupním centrům.

Policie ale popisuje tuto čtvrť jako semeniště kriminality. Veškeré zboží se falšuje na místě. Maďarsko kvůli tomu ročně tratí na daních až půl druhé miliardy korun.

Teď ale železnice chtějí získat pozemek zpátky. Smlouvy už vypověděly v létě, tento týden jim došla trpělivost. Jenže nikdo nechce odejít, a tak je konflikt na spadnutí.

Za zachování tržiště bojují i zákazníci. Chudí lidé sem totiž chodí pravidelně. Trh je podle nich nezbytný, protože chudoba je veliká. Až deset tisíc rodin je na tržnici závislých, říkají místní. Podle nich odpovědní lidé nedostali dostatečně velký bakšiš. Tedy úplatek.

Spor o čínský trh "U čtyř tygrů" se zřejmě dostane k soudu. Maďarské železnice ale nečekají a vypnuly proud. Trhovci ovšem nasadili agregáty. A tak se na ně chystá exekutor, který přijde po Vánocích.

Gregor Martin Papucsek, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme