‚Aby soutěžení nepřerostlo v konflikt.‘ Biden a Si Ťin-pching telefonicky jednali o vzájemných vztazích

Poprvé po sedmi měsících spolu telefonicky jednali prezidenti Spojených států a Číny, mezi nimiž vládnou v poslední době napjaté vztahy. Šéf Bílého domu Joe Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching mimo jiné mluvili o „odpovědnosti obou zemí zajistit, aby vzájemné soutěžení nepřerostlo v konflikt“, uvedl v prohlášení podle agentury Reuters Bílý dům.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iniciátorem teprve druhého telefonátu mezi oběma politiky od nástupu Bidena do úřadu byl americký prezident. | Zdroj: Reuters

Iniciátorem teprve druhého telefonátu mezi oběma politiky od nástupu Bidena do úřadu byl americký prezident. „Oba vůdci vedli širokou, strategickou diskuzi, jejíž součástí byly jak oblasti, kde se zájmy obou velmocí scházejí, tak i oblasti, kde se jejich názory a hodnoty rozcházejí,“ sdělil Bílý dům.

Zároveň vyjádřil naději, že obě strany budou spolupracovat v záležitostech oboustranného zájmu, jako jsou klimatické změny a zabránění jaderné krizi na Korejském poloostrově.

Vztahy s USA jsou nejhorší za řadu let, uvedl Putin. Bidena označil za kariérního politika, Trumpa chválil

Číst článek

Podle Bílého domu Biden Siovi zdůraznil, že Spojené státy nepřestanou vyvíjet na Čínu tlak ohledně lidských práv, obchodu a v dalších oblastech, kde se Peking podle Washingtonu nechová v souladu s mezinárodními normami.

Čína je kromě jiného kritizována za pronásledování ujgurské menšiny žijící na severozápadě země, potlačování demokratické opozice v Hongkongu, výhrůžky Tchaj-wanu či agresivní prosazování svých územních nároků v oblasti Jihočínského moře.

Rozhovor trval asi 90 minut a jeho cílem nebylo dospět k nějakým dohodám či výsledkům, uvedl vysoký představitel americké vlády. Biden i Si slíbili, že budou problémy řešit otevřeně a přímo. Kromě lidských práv patří k ožehavým tématům otázky kolem původu koronaviru SARS-CoV-2 či kybernetické útoky, z nichž USA viní Čínu. Podle čínského prezidenta Sia americká politika vůči Číně působí ve vzájemných vztazích velké problémy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme