Čínsko-japonský spor se z ulic přesouvá do diplomatické roviny

Napětí mezi Čínou a Japonskem trvá. Po víkendových protestních akcích, kdy desetitisíce Číňanů demonstrovaly před japonskými zastupitelskými úřady a supermarkety v Pekingu, Kantonu a Šen-čenu, pokračuje výměna názorů na celý problém mezi představiteli obou zemí. Čínu pobouřila nedávno schválená japonská učebnice dějepisu, která podle kritiků opomíjí zločiny spáchané za druhé světové války japonskou armádou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio

Tokio | Foto: chijihonbu.metro.tokyo.jp

Čínský premiér Wen Ťia-pao při své návštěvě Indie dnes Japonsko vyzval k přehodnocení dějin: "Pouze země, která respektuje historii a přijímá odpovědnost za svou minulost, si získá důvěru asijského lidu a světa a může přijmout širší odpovědnost v mezinárodním společenství. Tokio by mělo po víkendových protijaponských protestech v Číně vážně přehodnotit svůj požadavek na stálé členství v Radě bezpečnosti OSN."

Japonský ministr zahraničí Nobutaka Mačimura dnes naopak Peking vyzval, aby se omluvil za škody způsobené při sobotních a nedělních demonstracích. To Čína vzápětí odmítla. Japonsko nicméně stále opakuje, že chce situaci řešit diplomatickou cestou. Mačimura proto nezrušil ani plánovanou návštěvu Pekingu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme