Čínskou cenu míru získal Putin, mimo jiné za válku v Čečensku

Kontroverzní čínskou cenu míru získal ruský premiér Vladimir Putin, komise ho vybrala z osmi nominovaných kandidátů. Podle prohlášení organizátorů si Putin uznání zasloužil za odpor proti bombardování Libye jednotkami NATO a odvážné vedení války v Čečensku v roce 1999.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK

Číňané nazývají Putina národním hrdinou a bojovníkem proti terorismu. Slavnostní předání Konfuciovy ceny míru se bude konat v Pekingu na začátku prosince.

Ruský politik zatím nepotvrdil, zda si do Číny pro sošku Konfucia a finanční dar ve výši 100 tisíc juanů, tedy asi 300 tisíc korun, přiletí osobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O udělování Konfuciovy ceny míru mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Čínská cena míru byla poprvé udělena vloni taiwanskému politikovi Lien Čchanovi, který však na slavnostní předávání do Číny nepřijel, a cena byla vnucena malé čínské holčičce, která byla náhodně vybrána.

Letos se vláda v Pekingu rozhodla, že udělování ceny nebude podporovat, důvod ale úřady neuvedly. Spoluorganizátor udělování Konfuciovy ceny míru a člen výboru ale řekl, že v tradici bude pokračovat, a v Hong Kongu založil novou organizaci, která má být garantem ceny.

Konfuciovu cenu míru vytvořila loni skupina pekingských nadšenců za podpory ministerstva kultury jako čínskou protiváhu Nobelovy ceny míru. Tu loni k nelibosti Pekingu získal vězněný čínský disident Liou Siao-po.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme