Čínský basketbalista Jao Ming se dal na obchod s vínem

Z basketbalisty Jao Minga se stává vinař. Nejznámější čínský sportovec se totiž po skončení kariéry rozhodl obchodovat s vínem. I nadále se ale chce věnovat také charitě. Právě dnes se také účastní dražby vzácného vína a výtěžek věnuje na podporu mentálně postižených sportovců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víno | Foto: Fotobanka stock.xchng

Když Jao Ming letos v červenci oznamoval ukončení kariéry ze zdravotních důvodů a loučil se s americkým týmem NBA v Houstonu, neskrývaly miliony jeho fanoušků, zejména čínských, zklamání. Vždyť právě basketbalová superstar pro ně byla vzorem i potvrzením, že na pomyslný trůn se dostane i čínský sportovec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o novém oboru, kterému se věnuje čínský basketbalista Jao Ming

Jao Ming se navíc vždy o vydělané peníze dělil s potřebnými, když přispíval na pomoc obětem zemětřesení v S´-čuanu nebo handicapovaným spoluobčanům. Zároveň se stal nejžádanější reklamní tváří mnoha čínských společností a hodnota jeho značky dnes dosahuje více než jedné miliardy dolarů.

Není proto divu, že se po návratu do rodné Šanghaje strhla doslova mela, když se zapsal na tamní univerzitu a začal se objevovat na jednotlivých přednáškách.

A nyní chce Jao Ming využít proslulosti svého jména v dalším oboru. Vsadil totiž na rostoucí zájem o zahraniční vína v Číně a začíná lahodný mok také dovážet, konkrétně z kalifornského Napa Valley, kde vlastní jednu vinici. Hrozny však bude odebírat i od dalších šesti místních vinařů.

Jeho společnost Yao Family Wines se pochopitelně zaměřuje na majetnější klientelu, láhev Cabernet Sauvignonu z roku 2009 si zájemce může koupit za 3800 jüanů, což je asi 11,5 tisíce korun.

První víno se ale rozhodl nabídnout na speciální aukci. Konkrétně jde o obří láhev a její vyvolávací cenu stanovil na 180 tisíc korun, protože, jak uvedl, podobných lahví existuje pouze 1200 kusů.

Získané peníze dostane hnutí Speciálních olympiád podporující sportovce s mentálním postižením. Není divu, že právě jednatřicetiletý Jao Ming je jeho globálním ambasadorem.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme