Čínský hacker: Dostat se do amerických počítačů není složité

Čína varuje před kybernetickou válkou vedenou Spojenými státy. Tuto možnost připouštějí důstojníci čínské armády, kteří zároveň požadují zajištění internetové bezpečnosti země. Slovní přestřelku mezi Washingtonem a Pekingem vyvolalo oznámení společnosti Google, že se čínští hackeři snažili ukrást hesla ke stovkám emailových účtů elektronické pošty Gmail, patřících i vysokým představitelům USA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce s počítačem

Práce s počítačem | Foto: stock exchange

Extrémně nebezpečná, nespravedlivá i hloupá, tak označují čínská média i experti chystanou strategii americké armády, která připouští odvetný vojenský úder v případě závažných internetových útoků. Peking zároveň neskrývá rozhořčení nad obviněním, že stojí za počítačovou sabotáží na elektronickou poštou Googlu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína varuje před kybernetickou válkou vedenou Spojenými státy. Příspěvek zpravodaje Roberta Mikoláše.

Jde o pochopitelnou reakci, Čína se přeci oficiálně nemůže k něčemu podobnému přiznat. Oběma stranám, tedy jak Pekingu, tak i Washingtonu je ale jasné, že se bitevní pole i bojové prostředky v 21. století radikálně mění a právě internet představuje mocnou zbraň.

„Dostat se do amerických počítačů je velmi jednoduché. Tedy pro profesionály. Co se ale týče Googlu, to skutečně nebyla naše akce. Na druhou stranu ale není možné ručit za všech 12 tisíc členů," řekl ČRo jeden z čínských hackerů známý pod přezdívkou Ma. Mladý vysokoškolák patří ke skupině počítačových expertů vystupující pod názvem Honker, o které bylo poprvé slyšet už v roce 2001, tehdy totiž zaútočila na webové stránky Bílého domu a vlády Spojených států.

Podezřelá armáda

Tentokrát ovšem Google podezírá přímo čínské ozbrojené složky. Stopy totiž vedou do města Ťi-nan v centrální Číně, kde sídlí i vojenská technická univerzita. Mimochodem její počítače byly podezírány už z útoku na emailové účty Googlu před více než rokem.

Peking se ale všem nařčením brání, přesto minulý měsíc vůbec poprvé přiznal existenci speciální internetové jednotky v rámci ozbrojených sil, její role je však prý čistě obranná. Stratégové ve Washingtonu i Tajpeji ovšem tvrdí opak a poukazují na to, že čínská armáda cvičí vlastní specialisty na kybernetické útoky a zaměřuje se právě na Tchajwan a Spojené státy.

„Jak dlouho trvá nabourat se do cizího počítače? Přijde na to. Některé jsou skutečně dobře zabezpečeny a v takovémto případě vám to zabere více času, ale každý má nějakou slabinu, a tu dokážu nalézt a proniknout dovnitř. A to zdaleka nejsem v Číně nejlepší. Třeba do toho vašeho by to však byla hračka, tedy pokud nemáte žádnou obranu. Ale jak říkám, je jedno, zda jde o počítače australské, americké či korejské," zmínil Ma.

Peking si dobře uvědomuje, že se reálně přiblížil věk kybernetických válek a konflikty mohou napříště rozhodovat právě i počítačoví experti. Navíc je na kontrole internetu bytostně závislý i čínský totalitní režim, i proto vytvořil nejsofistikovanější systém internetové cenzury zvaný Great Firewall.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme