Čínský jaderný reaktor měl údajně nehodu. Peking informace popírá

Čínský reaktor čtvrté generace měl údajně nehodu a musel být uzavřen. Píší o tom japonská media. Peking informace popírá a tvrdí, že šlo o zkušební reaktor, který byl po testování zastaven. Zchlazené zařízení stojí ve vojenském prostoru nedaleko hlavního města Pekingu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do reaktoru, takhle ho jinde neuvidíte

Pohled do reaktoru, takhle ho jinde neuvidíte | Foto: Vojtěch Berger

O tom, že měl čínský nukleární reaktor 4. generace nehodu, informovala jako první japonská agentura pro jadernou energii. Loni v říjnu údajně přestal vyrábět elektřinu a byl odstaven. Podle Japonska a Jižní Koreje mohla ze zařízení také uniknout i nebezpečná radiace. Čína všechna nařčení popírá.

Podle pracovníka ústavu energetiky strojní fakulty ČVUT Radka Škody existuje mnoho mechanismů, jak si mohou mezinárodní orgány ověřit, zda k nehodě opravdu došlo:

„Pokud je jaderný reaktor energetický, tak všichni výrobci energie jsou sdruženi ve sdružení WANO a navzájem se kontrolují. Pokud ten reaktor je v zemi, která podepsala dohodu s Mezinárodní agenturou pro atomovou energie, tak Mezinárodní agentura pro atomovou energii tyto reaktory kontroluje.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajné nehodě jaderného reaktoru v Číně mluvil v Odpoledním Radiožurnálu pracovník ústavu energetiky strojní fakulty ČVUT Radek Škoda

Čínský reaktor čtvrté generace, který měl údajně nehodu, ale podle Škody nespadá ani do jedné z kategorií: „Protože je výzkumný, to znamená, že není energetický. A je v zemi, která vlastní jaderné zbraně, takže ta nemusí dávat svá zařízení k mezinárodní kontrole,“ vysvětluje.

Nejmodernější reaktor chlazený sodíkem zkonstruovali údajně čínští vědci s ruskou pomocí. Po vylepšení tohoto typu pak vyvinuli vlastní rychlý reaktor čtvrté generace. Čína je tak osmou zemí na světě, která vlastní toto nejmodernější jaderné zařízení.

„Tyto reaktory ovšem mají poměrně složitou část nejadernou, a to je ta část se sodíkem, protože tam máte tekutý sodík, který má teplotu mnoho set stupňů. Pokud se tam něco stalo, čekal bych, že to bude spíše na té sodíkové straně,“ myslí si Škoda.

Kateřina Procházková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme