Čínský kosmonaut se poprvé vydá na vesmírnou vycházku

Čína vyslala do vesmíru už svou třetí kosmickou loď s lidskou posádkou. Vůbec poprvé ale jeden z kosmonautů během mise opustí palubu stroje a vydá se do volného prostoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

start rakety Šen-čou 7 | Zdroj: ČTK

Pět let už je Čína schopná vyslat člověka do vesmíru a stejně tak, jako mají Američané svoje Apollo a Rusové Sojuz, Číňané jsou pyšní na rakety s názvem Šen-čou.

Ta poslední s číslem 7 odstartovala dnes z kosmického střediska Ťiou-čchüan na severozápadě Číny a vystoupala na oběžnou dráhu kolem Země. Na její palubě jsou tři tchajkounauti, což je v čínské historii vůbec nejvíce.

Úkol vystoupit do volného prostoru připadl dvaačtyřicetiletému vojenskému pilotovi Čaj Č'-kangovi. Loď by měl opustit v pátek nebo v sobotu zhruba na 40 minut, a to v momentě, kdy bude přelétat nad čínskou pevninou.

Let tříčlenné posádky by měl trvat tři dny a má skončit přistáním v odlehlé severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Je to nejambicióznější čínská kosmická výprava od roku 2003, kdy Čína vstoupila mezi kosmické velmoci schopné poslat do vesmíru vlastní posádku. V současnosti toto trio tvoří ještě Rusko a Spojené státy.

Čína chce v dalších fázích dobývání vesmíru vybudovat orbitální laboratoř. Další řady raket Šen-čou proto budou vybaveny zařízením získaným od Ruska, aby tak mohly být kompatibilní s mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Pokračováním tohoto programu má být i zřízení permanentní stanice stejně veliké jako ruský Mir. Vyvrcholením pak bude vyslání člověka na Měsíc, a to kolem roku 2020.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme