Čínský kosmonaut se poprvé vydá na vesmírnou vycházku
Čína vyslala do vesmíru už svou třetí kosmickou loď s lidskou posádkou. Vůbec poprvé ale jeden z kosmonautů během mise opustí palubu stroje a vydá se do volného prostoru.
Pět let už je Čína schopná vyslat člověka do vesmíru a stejně tak, jako mají Američané svoje Apollo a Rusové Sojuz, Číňané jsou pyšní na rakety s názvem Šen-čou.
Ta poslední s číslem 7 odstartovala dnes z kosmického střediska Ťiou-čchüan na severozápadě Číny a vystoupala na oběžnou dráhu kolem Země. Na její palubě jsou tři tchajkounauti, což je v čínské historii vůbec nejvíce.
Úkol vystoupit do volného prostoru připadl dvaačtyřicetiletému vojenskému pilotovi Čaj Č'-kangovi. Loď by měl opustit v pátek nebo v sobotu zhruba na 40 minut, a to v momentě, kdy bude přelétat nad čínskou pevninou.
Let tříčlenné posádky by měl trvat tři dny a má skončit přistáním v odlehlé severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Je to nejambicióznější čínská kosmická výprava od roku 2003, kdy Čína vstoupila mezi kosmické velmoci schopné poslat do vesmíru vlastní posádku. V současnosti toto trio tvoří ještě Rusko a Spojené státy.
Čína chce v dalších fázích dobývání vesmíru vybudovat orbitální laboratoř. Další řady raket Šen-čou proto budou vybaveny zařízením získaným od Ruska, aby tak mohly být kompatibilní s mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Pokračováním tohoto programu má být i zřízení permanentní stanice stejně veliké jako ruský Mir. Vyvrcholením pak bude vyslání člověka na Měsíc, a to kolem roku 2020.