Čínský magnát kritizuje Island. Neprodal mu pozemek

Čínský magnát kritizuje Reykjavik za to, že mu odmítl prodat pozemek. Milionář chtěl na severovýchodě Islandu koupit část rezervace a postavit tam rekreační středisko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní nákupní třída v Reykjavíku. Island | Foto: Pavel Polák

Za půdu nabízel přes 8 milionů amerických dolarů. V pátek islandské úřady ale jeho nabídku odmítly. Podle některých také proto, že by tím Číňan získal strategické území v Arktidě.

Podnikatel Huang Nubo řekl v rozhovoru pro čínská media, že je z rozhodnutí islandských úřadů dotčen. Varoval také před rostoucím protekcionismem a neviditelnými překážkami při obchodování na Západě.

Na pozemku, který chtěl čínský milionář koupit, měl stát hotel s golfovým hřištěm, dostihovou dráhou a letištěm. Do projektu měl investovat přes 200 milionů dolarů.

Islandské úřady ale jeho nabídku v pátek odmítly. Spekulovalo, se, že Huang nakupuje rozsáhlý pozemek pro Čínu, která by tím získala v Arktidě strategické území s nerostnými surovinami.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme