Čínský nositel Nobelovy ceny míru žádá o pomoc OSN

Právníci čínského aktivisty Liou Siao-poa tvrdí, že jeho uvěznění je protizákonné a o pomoc při jeho osvobození se obrátili na OSN. Sám šéf mezinárodního společenství Pan Ki-mun se však v uplynulých dnech při jednání s nejvyššími čínskými představiteli v Pekingu o letošním nositeli Nobelovy ceny míru vůbec nezmínil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za podněcování k rozvracení státní moci | Foto: public domain, Voice of America

Právníci Liou Siao-poa žádají pracovní skupinu OSN pro svévolná zadržování, aby označila věznění čínského aktivisty za ilegální. V petici zároveň označují jeho odsouzení za porušení mezinárodních i čínských zákonů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Liou Siao-po žádá intervenci OSN. Více reportáž zpravodaje ČRo ve východní Asii Roberta Mikoláše.

Čínská vláda v těchto dnech rozesílá dopisy zastupitelským úřadům evropských zemí v norském Oslu, kde se 10. prosince uskuteční slavnostní ceremoniál předání Nobelovy ceny, ve kterých je vyzývá k bojkotu této akce.

Liou Siao-po byl vloni v prosinci poslán na jedenáct let za mříže za údajné podněcování k rozvracení státní moci. Peking v této souvislosti označuje rozhodnutí o udělení letošní Nobelovy ceny míru právě Liou Siao-poovi za vměšování do vnitřních záležitostí země a jeho samotného pak nazývá kriminálníkem.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme