Čínský politik pyká za to, že se jeho město příliš rychle rozvíjelo

Po Si-laj patřil mezi nejpopulárnější čínské politiky. Stojí za jedním z ekonomických zázraků Číny, nejrychleji se rozvíjejícím městem země. Jeho ambiciózní projekty se však znelíbily komunistickému vedení. Po Si-laj byl obviněn z korupce, tajných odposlechů a pokusu o puč.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní velkoměsto Čchung-čching

Moderní velkoměsto Čchung-čching | Foto: Kateřina Procházková

Čchung-čching je nejrychleji se rozvíjejícím místem v Číně, zahraniční investice se do něj jen hrnou. Vznikly tři nové linky metra, devět dalších je ve výstavbě. Každý rok navíc místní postaví alespoň jeden most a desítky kilometrů nových silnic. Nové je i centrum a obchodní čtvrť.

„Čchung-čching se opravdu za poslední roky změnil. Životní prostředí je lepší, je tady více zeleně, vyřešily se problémy s dopravou. Dříve to tady byl venkov, teď jsme jedním z důležitých velkoměst Číny. Předtím tu mladí lidé nezůstávali, odcházeli do Pekingu nebo Šanghaje. Dnes se sem ale opět vrací,“ říká 28letá ekonomka Jang.

I na ní je vidět, že jí v rozvíjejícím se městě nic nechybí. Je krásná, upravená a boty má od italského designera. Nic nechybí ani českému technikovi Ladislavu Řídelovi, který ve Čchung-čchingu pro Číňany pracuje už šest let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková se přesvědčila, jak Po Si-laj pozvedl město Čchung-čching

„Když sem člověk přijede neví, jestli je v Číně nebo na Manhattanu. Vzpomínám si, že když jsem sem přijel poprvé, v řadě fabrik lidé seděli na zemi a vyráběli. To se ale změnilo. Teď už tady jsou nejmodernější továrny a technologie,“ vypráví Řídel.

Za rychlým rozvojem města nejen podle Řídla, ale podle většiny odborníků stojí právě bývalý starosta Po Si-laj a jeho plánování:

„To si vymyslel Po, pět cílů k rozvoji města: zelené, s dobrou komunikací, pro snadný život, bezpečné, zdravé,“ vyjmenovává Ladislav Řídel.

Sedm tisíc lidí u výslechu

Po Si-laj nechal ve městě zasadit desetitisíce stromů | Foto: Kateřina Procházková

Úspěšný rozvoj Čchung-čchingu ale nebyl snadný a bezproblémový. V rámci boje s mafií vyslýchali soudci v této speciální správní oblasti přes devět tisíc lidí. Sedm zločinců poslali na smrt, desítky dalších dostaly doživotí. Policie se činila, podle kritiků ale někdy zahrnula do čistek i nepohodlné podnikatele nebo opoziční politiky.

„Je to tady daleko od hlavního města, centrálního vedení, a tím pádem i daleko od kontroly,“ vysvětluje novinářku Du, která studovala v Británii a nebojí se říct, co si myslí. Kritické myšlení si údajně přisvojila na západě, odkud se také dozvídá blokované informace.

Hongkong i Šanghaj

I přestože Du vidí dál než běžný Číňan, Čchung-čching také obdivuje a je na něj pyšná. Centrum je kopií Hongkongu, s výškovými budovami o 70 patrech, se značkovými obchody a nejmodernějšími nákupními centry. Obchodní čtvrť je zase postavena podle Šanghaje.

„Po Si-laj tady nechal vysadit desetitisíce stromů. Lidé ale říkají, že to moc stálo a peníze měl raději dát jim,“ poznamenává Ladislav Řídel. Většina lidí ale na Poa vzpomíná v dobrém.

„Po Si-laje tady mají lidé rádi. Nerozumíme tomu, co se teď ve straně děje a proč ho sesadili a vláčí tiskem jako zločince. Jistě je za tím něco jiného. Pro nás je ale důležité, jestli se po jeho nuceném odchodu z města změní i náš život,“ říkají obyvatelé města.

Donedávna vlivný čínský funkcionář Po Si-laj | Foto: ČTK/AP, Andy Wong

Nepohodlný politik

Novinářka Du dodává: „Když se nám v Číně něco nelíbí, nemáme moc možností si stěžovat. Nemůžeme v postatě nic ovlivnit, vybrat si, koho chceme do vlády nebo na radnici. Všechno záleží stejně na straně. Politici si dělají, co chtějí. Zkorumpovaní jsou všichni. Po nebyl jiný, ale alespoň pomáhal lidem a změnil toto město.“

Exstarosta město změnil a není to názor pouze tamních obyvatel, to ale nestačilo. Podle expertů se zřejmě svými ambicemi znelíbil nejvyšším vládcům země a ti se s nepohodlným politikem vypořádali.

Na podzim, kdy měl původně být zvolen do nejvyššího stranického vedení, se pravděpodobně bude zpovídat ze svých zločinů.

Kateřina Procházková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme