Čínský premiér bude v Rusku jednat o ekonomice i záchraně tygrů

Rusko a Čína plánují v příštích dnech posilovat vzájemné vztahy. Do Moskvy přijíždí na třídenní návštěvu čínský premiér Wen Ťia Pao. Setkat se má s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem i premiérem Vladimirem Putinem. Zúčastní se i fóra na záchranu tygrů v Petrohradu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Azov, CC BY 2.0

Čínský premiér by měl s protějšky z Ruska a dalších zemí podpořit iniciativu Světové banky a Fondu na ochranu přírody, jejímž cílem je během příštích 12 let vymírající populaci tygrů zdvojnásobit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Témata jednání čínského premiéra Wen Tia Paa v Rusku přiblížila na Rádiu Česko zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová.

Právě Čína patří k největším odběratelům pytláků, kteří jsou v současnosti největší hrozbou divokých šelem - části zvířat využívá tradiční čínská medicína, oblíbené jsou i pro údajné afrodisiakální účinky.

Posilování politických a ekonomických vztahů

Jak na Rádiu Česko upřesnila zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová, čínský premiér bude s premiérem Putinem i prezidentem Medvěděvem jednat o rozšíření politické důvěry, upevnění vztahů a také o vzájemném obchodu.

„Podle agentury Interfax se má mluvit i o tématu, které se dlouhodobě nedaří rozlousknout – o energetice. Očekává se, že se obě strany znovu pokusí dohodnout na cenách za dodávky ruského plynu pro Čínu,“ dodala.

Připomněla, že Čína je pro Rusko z hlediska ekonomiky jednou z klíčových zemí a obě země pojí tradiční rivalita. „Rusko se dívá směrem k Číně s obezřetností. Čína zaujímá dramaticky rychle klíčové pozice ve střední Asii, v zemích jako je Turkmenistán, Tádžikistán či Kyrgyzstán, což je tradiční sféra vlivu Ruska,“ uvedla.

Zároveň ale dodala, že Čína je pro Rusko velice přitažlivým partnerem. „Zejména co se týče obchodu a energetiky. Rychle rostoucí trh je pro Moskvu výzvou. Rusko by kromě ropy, kterou už do Číny dodává, chtělo dodávat i plyn. Ale obě země se nejsou zatím schopny dohodnout na cenách,“ řekla.

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme