Čínský premiér volá po politických i ekonomických reformách

Čína musí pokračovat v reformách, jinak jí hrozí katastrofy podobné takzvané kulturní revoluci z minulého století. Prohlásil to premiér Wen Ťia-pao, který svým projevem uzavřel desetidenní schůzi čínského parlamentu. Na každoroční zasedání v Pekingu představuje komunistické vedení plán na dalších dvanáct měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen ťia-pao | Foto: ČTK

„Potřebujeme jak politické, tak ekonomické změny, zaváděné postupně a s rozvahou,“ řekl mimo jiné premiér.

Mělo by jít například o rozdělování příjmů, protože právní a sociální nerovnováha podle premiéra vyvolává v tamní společnosti stále větší problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení čínského premiéra sledovala zpravodajka Kateřina Procházková

Vyřešit by se měly také kompenzace rolníkům za zabírání půdy, změny ale plánují čínští komunisté také v tamním sociálním systému, například při vyplácení starobních důchodů.

Wen Ťia-pao hovořil i o Tibetu a upalování buddhistických věřících. Vyřešit současnou situaci podle něj může jen další ekonomický růst v oblasti.

„Premiér Wen Ťia-pao je velmi zkušený v oblasti PR. Takže si buduje pověst bodrého a vlídného muže. Otázka je, do jaké míry je to populismus, nebo hra na hodného a zlého policistu. Pokud jde o ty problémy, tak já si myslím, že nejvážnějším problémem je nezvládnutí transformace společnosti a vzrůst sociálních rozdílů. V současné době je Čína ještě relativně stabilně spravovaná země, nicméně sociální rozpory narůstají a časem hrozí přerůst ve velkou krizi,“ říká Ondřej Klimeš z Ústavu Dálného východu Univerzity Karlovy.

Čínský parlament na konci svého výročního zasedání schválil spornou úpravu trestního řádu. Podle ochránců lidských práv dá úřadům širší pravomoci zatýkat odpůrce režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko Ondřej Klimeš z Ústavu Dálného východu Univerzity Karlovy

Mezinárodní experti kritizují sporné formulace zákona, jako například velmi nejasné definice pojmů, jako ohrožení státní bezpečnosti, terorismus, velké korupční případy a domácí dohled na neznámém místě, pokud je to uznáno za nezbytné. Podezřelému také může být odmítnuto poskytnout právníka, jeho příbuzní musí být informováni o jeho zadržení, ale nikoli o místě, kde se nachází.

Organizace Human Rights Watch ale minulý týden vyzdvihla i jistá pozitiva nové úpravy. Podle HRW by mohla, dle návrhu textu, který byl k dispozici minulý týden, posílit procesní ochranu a právní postupy pro běžné podezřelé. Mohla by legalizovat i právo podezřelého mlčet během výslechu.

„Diskuze v čínském parlamentu a schválené zákony nejsou v současné době důležité, protože Čína není ještě právním státem, kde existuje vláda práva. Vůle strany je stále v mnoha oblastech nadřazená platné legislativě a právo je nástrojem vlády strany. Takže spíš, než co se dohodlo na půdě parlamentu, bude důležité, do jaké míry chce strana skutečně pokračovat s reformou právního systému. Sama si uvědomuje, že k této reformě musí dojít,“ uvádí Klimeš.

Komunistickou stranu čekají změny v nejvyšším vedení

Desetidenní setkání čínských zákonodárců je posledním zasedáním současného vedení. Od příštího roku bude největší parlament vést po prezidentu Chu Ťin-tchaovi nový lídr, současný viceprezident Si Ťin-pching. Premiéra Wena pak nahradí vicepremiér Li Kche-čchiang.

Prezident, premiér a další vysocí činitelé se pak také vzdají postů v devítičlenném stálém výboru politického byra ústředního výboru strany, kde budou nahrazeni novými nástupci.

Očekává se, že v posledních měsících dojde k bilancování obou čínských matadorů, případně i k možným posledním změnám, které by měly začít ještě pod jejich vedením.

Helena Berková, Kateřina Procházková, Martin Hromádka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme