Čínský prezident jednal s Kim Čong-ilem o jeho nástupnictví

Severokorejský vůdce Kim Čong-il jednal s čínským prezidentem Chu Ťin-taem a vrací se do Pchjongjangu. Informaci potvrzují nejmenovaní diplomaté, podle kterých se oba politici sešli na severovýchodě ČLR. Pchjongjang od svého hlavního spojence potřebuje ekonomickou pomoc, a to i kvůli současným záplavám, hlavním tématem rozhovorů však měla být otázka nástupnictví v KLDR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Funkcionáři i členové ochranky odhánějící od hotelu v městě Čchang-čchun novináře, zamluvené všechny pokoje i reprezentační místnosti i konvoj dvou desítek aut doprovázených policejními vozy, to vše nasvědčuje přítomnost delegací na nejvyšší úrovni.

Nejmenovaní diplomaté pak uvádějí, že se Kim Čong-il skutečně s Chu Ťin-taem sešel. Severokorejský vůdce se totiž snažil získat podporu pro nejmladšího syna, který se má stát jeho nástupcem. Rozhodovat o tom má už zářijové zasedání vládnoucí Strany práce.

K překvapivé návštěvě Číny došlo v době, kdy v Pchjongjangu dosáhl propuštění vězněného Američana Gomese bývalý prezident USA Jimmy Carter. Severokorejští představitelé navíc při schůzce s Carterem podle Pchjongjangu vyjádřili ochotu vrátit se k nukleárním rozhovorům.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme