Čínský prezident nabídl Tchaj-wanu mírovou dohodu

Komunistická strana v Číně bude vládnout i nadále. Ve svém projevu na úvod 17. sjezdu strany to prohlásil její generální tajemník a zároveň prezident nejlidnatější země světa Chu Ťin-tao. Čínská hlava státu také nabídla uzavření míru Tchaj-wanu, který Čína pokládá za svou odštěpeneckou provincii, ostrov se ale považuje za nezávislý stát a jeho představitelé usilují o vyhlášení formální samostatnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sjezd Komunistické strany Číny | Foto: ČTK/AP

Komunistická strana bude i nadále ústředním bodem řídícím celkovou situaci, nenechal Chu Ťin-tao nikoho na pochybách. Chu Ťin-tao také nabídl mírovou dohodu Tchaj-wanu i jednání o znovu sjednocení, zároveň ale prohlásil, že Peking nikdy nedovolí vyhlášení formální nezávislosti ostrova a trvá na principu jedné Číny.

Narozdíl od svého předchůdce Ťiang Ce-mina ale přímo nepohrozil vojenským útokem na Tchaj-wan. Tajpej nabídku rozhovorů vítá, jakékoli předběžné podmínky však odmítla.

V čínské metropoli platí v době sjezdu přísná bezpečnostní opatření. Policisté už preventivně pozatýkali nejznámější disidenty a aktivisty, nebo je drží v domácím vězení. Dnes také bezpečnostní složky zadržely v okolí místa konání sjezdu nejméně 20 lidí, kteří si do Pekingu přijeli stěžovat na špatné chování úředníků v jejich obcích.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme