Čínský prezident přestal kouřit. Jde příkladem v zemi, kde kouří nejvíce lidí na světě

Čínský prezident Si Ťin-pching chce prosadit další protikuřácké zákony. A sám jde příkladem. Kdysi náruživý milovník tabáku přestal kouřit. V zemi, kde si cigaretu zapálí nejvíce lidí na světě, zhruba 300 milionů, a kde na následky kouření umírají statisíce obyvatel, to může mít pozitivní dopad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Reuters

Prezidentovo rozhodnutí přestat kouřit je tím nejlepším příkladem, říká šéfka Světové zdravotnické organizace Margaret Chanová, která jako první přišla s informací, že Si Ťin-pching už nekouří. Její kompliment na adresu čínského prezidenta rozebírají i tamní média.

Neví se, kdy přesně Si Ťin-pching přestal kouřit, ale když před třemi lety zveřejnila vládní agentura Sin-chua fotografii pocházející z 80. let minulého století, na které tehdy ještě jako mladý funkcionář drží v ruce cigaretu a na stole vedle něj leží krabička značky Lotus, strhla se doslova mánie.

Každý Číňan chtěl kouřit stejné cigarety jako prezident. Proto tabáková firma vyrábějící tuto značku obnovila její produkci a lidé na ni stáli i fronty. Čína je totiž zemí, kde její vůdci vždy byli příkladem, negativním i pozitivním a jejich chování a zvyky ovlivňovaly miliony obyvatel někdejší Říše středu.

Platilo to o prvním komunistickém vůdci Mao Ce-tungovi nebo o reformátorovi Teng Siao-pchingovi. Oba byli velmi silní kuřáci a tak nebylo divu, že více než polovina čínských mužů propadla tomuto neduhu.

S nástupem Si Ťin-pchinga ale přišly změny, funkcionáři od té doby nesmějí nakupovat tabákové výrobky z veřejných fondů, stejně tak si nemohou zapálit při oficiálních příležitostech. Poslední protikuřácký zákon z roku 2014 pak zakazoval kouření ve veřejných budovách i na některých otevřených prostranstvích. Ve výsledku ale obsahuje různé výjimky, pro restaurace, hotely či letiště.

Podle Světové zdravotnické organizace v Číně každý rok zemře na následky kouření jeden milion lidí, a pokud se současný trend nezmění, tak v roce 2050 to mohou být až tři miliony. Pasívních kuřáků pak každý rok umře na sto tisíc.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme