Čínský prezident přijel do Británie. Cameron označil vzájemné vztahy za mimořádné

Mnohamiliardové investice, ale i útoky čínských hackerů nebo otázka lidských práv. Čtyřdenní státní návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga ve Spojeném království slibuje širokou agendu. Do země přijel v době, kterou britský premiér David Cameron označil jako zlaté období vzájemných vztahů. Ne všichni s ním souhlasí. Návštěvu čínského prezidenta proto provázejí nejen státnické pocty, ale i protesty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přivítala královna Alžběta II.

Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přivítala královna Alžběta II. | Zdroj: Reuters

Od časného rána se podél londýnské třídy Mall, netradičně vyzdobené rudými vlajkami, houfovaly stovky členů čínské komunity v Británii. Šlo zejména o studenty.

„Utvořili velmi barvitou a – díky svým hlasivkám a dokonce i bubnům – hlasitou kulisu. Takže výkřiky aktivistů, například členů Amnesty International, zaznamenali hlavně novináři, ale sotva Si Ťin-pching, který tudy projížděl ve zlatém kočáře,“ povšiml si zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil čtyřdenní návštěvu Velké Británie. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Si Ťin-pchinga přijala královna Alžběta II. spolu se svým manželem, princem Philipem. Čínský prezidentský pár následně poobědval v Buckinghamském paláci.

Čínskému prezidentovi se také dostalo velké pocty promluvit před oběma komorami britského parlamentu.

Prohlásil, že Británie a Čína sice leží na opačném konci euroasijského prostoru, pojí je ale hluboká náklonnost. Si Ťin-pching ve svém projevu citoval Shakespeara a poděkoval Britům za podíl na vítězství nad Japonskem.

Britská vláda neustále odvrací kritiku namířenou proti ekonomickému sbližování s Pekingem. Zdůrazňuje, že to nepředstavuje ohrožení národní bezpečnosti.

Na prezidenta Si Ťin-pchinga čekaly v Londýně stovky příznivců z místní čínské komunity | Foto: Reuters

Premiér Cameron musel dokonce vyvracet mediální spekulace, že kvůli příliš těsné spolupráci mezi Londýnem a Pekingem došlo v poslední době k roztržce se Spojenými státy.

I ve Spojeném království zaznívají kritické hlasy, že třeba za budováním nové britské jaderné elektrárny je konsorcium čínských firem a že by toto strategické zařízení mělo používat čínský software.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínský prezident Si Ťin-pching vystoupil v britském parlamentu. Jeho projev rozebral zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Britská strana má velký zájem na tom, aby Čína stála i za projektem vysokorychlostního železničního koridoru známého pod zkratkou HS2.

Prezident Si Ťin-pching označil rozhodnutí britské vlády stát se „nejlepším přítelem Číny na Západě“ za „vizionářské a strategické“.

Čínský host je ale údajně připraven i na debatu o nepříjemných otázkách. Předseda Dolní sněmovny John Bercow ve svém vystoupení zmínil hodnotu lidské svobody.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Zlaté období" britsko-čínských vztahů by měla potvrdit návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Londýně, informuje zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Lidskoprávní agendu se chystal nadnést také nový lídr britské labouristické opozice Jeremy Corbyn. Si Ťin-pching se s ním nakonec sešel soukromě ještě před oficiálním státním banketem.

Princ Charles, velký přítel Tibetu a dalajlámy, dal najevo, že na banket do Buckinghamského paláce nedorazí . Princ William zase chce nadnést agendu ilegálního obchodu se slonovinou a nosorožčími rohy. Jeho poselství má odvysílat i čínská státní televize.

Si Ťi-pching se s Davidem Cameronem setká ještě ve čtvrtek na slavnostní večeři v premiérově rezidenci v Chequers. Poslední den návštěvy pak čínský host stráví v Manchesteru.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme