Čínský prezident v USA nečekaně reagoval na otázku o lidských právech

Čína musí ještě hodně udělat v respektování lidských práv. Ve Washingtonu po schůzce v Bílém domě to připustil čínský preziden Chu Ťin-tchao po setkání s s Barackem Obamou. Nečekaně tak reagoval na dotaz novinářů, i když s velkou prodlevou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Chu Ťin-Tc...

Čínský prezident Chu Ťin-Tc... | Zdroj: ČTK

„Vypadalo to, že čínský prezident vůbec neodpoví,“ popisuje průběh tiskové konference zpravodaj Vít Pohanka. Některé zpravodajské agentury už dokonce vydaly bleskové zprávy, že čínský prezident otázku ignoroval. Chu Ťin-tchao však s prodlevou odpověděl: Čína urazila v oblasti lidských práv dlouho cestu, ale musí ještě hodně udělat.

„To sice západu nezní jako dramatické prohlášení, ale musíme to chápat v kontextu, že čínští představitelé vystupují před novináři naprosto výjimečně. Když už vystoupí, otázky vědí dopředu. Proto je odpověď prezidenta Chua ve Washingtonu chápána jako něco významného,“ vysvětluje Vít Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Washingtonu se hlásí zpravodaj Vít Pohanka

Návštěva čínského prezidenta je státní, a mluví se tedy spíše obecněji. Od obou státníků zazněla slova, že se velmoci vzájemně potřebují, že budou spolupracovat, že se budou podílet na řešení globálních výzev.

Nicméně prezident Obama zmínil, že by měla Čína zhodnotit svou měnu, protože – alespoň podle USA – její uměle nízký kurz vede ke značně nevyrovnanému vzájemnému obchodu. Údaje za rok 2010 ještě nejdou k dispozici, dnes však bylo řečeno, že USA vyvezly do Číny zboží za sto miliard dolarů.

Američané žádají navíc větší otevřenost čínského trhu pro americké firmy. Naopak Číně vadí rostoucí zadluženost americké federální vlády, protože Peking drží její dluhopisy v hodnotě 900 miliard dolarů. Kdyby měl například dolar znehodnotit, Čína by mohla o velkou část objemu přijít.

O tomto se sice prezidenti přímo nezmínili, ale obecně se ví, že tento problém pálí jejich vzájemné vztahy.

Čína i USA: Severokorejci by se měli vzdát ozbrojených provokací

Na přetřes přišla i témata o bezpečnosti. Mluvilo se především o situaci na Korejském poloostrově. Barack Obama měl podpořit demilitarizaci celého poloostrova. Nyní ještě není zřejmé, jak na to reagoval Chu Ťin-tchao.

„Čína má však jako jediná země jakés takés páky na severokorejskou komunistickou vládu, a proto je její názor velmi důležitý. Obě strany se však shodly, že by se Severní Korea měla zdržet jakýchkoliv ozbrojených provokací,“ říká Pohanka.

Očekávalo se, že Spojené státy budou chtít také větší spolupráci Číny při vyvíjení tlaku na Írán, aby se vzdal svého jaderného programu, to hlavně na půdě rady bezpečnosti OSN, kde má Čína stálé křeslo. V tuto chvíli ale ještě není jasné, zda došla řeč i na toto téma. Schůzka dnes vlastně oficiálně začala, návštěva čínského prezidenta v USA bude trvat celkem čtyři dny.

Vít Pohanka, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme