Čínský Sin-ťiang je v pohotovosti, protesty neustávají

Tisíce demonstrantů opět vyrazily do ulic čínské metropole Urumči. Úřady proto uzavřely školy a vyzývají obyvatele ke klidu. Chanové už druhý den protestují proti údajně nedostatečné ochraně před útoky na civilisty, z násilí obviňují muslimské Ujgury.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah čínských ozbrojených sil v Urumči

Zásah čínských ozbrojených sil v Urumči | Foto: AFP

Současné nepokoje vypukly jen dva měsíce po střetech mezi oběma etniky, tehdy při nich zahynulo na dvě stě lidí.

Tři tisíce příslušníků většinového etnika Chanů se nejprve snažily proniknout do čtvrtí obývaných muslimskými Ujgury, policisté je ale vytlačili. Později rozzlobený dav zamířil na centrální Lidové náměstí v Urumči.

Důvodem jejich hněvu jsou množící se případy útoků s injekčními stříkačkami, naposledy byla pobodána pětiletá dívka. Většinu z téměř 500 napadených, 433 tvoří právě Chanové. Už ve čtvrtek musely příslušníci čínských ozbrojených sil zasahovat proti desetitisícům demonstrantů, kteří požadovali i odstoupení místního komunistického šéfa.

Podle protestujících je odpovědný za současný stav v metropoli autonomní oblasti Sin-ťiang i za červencové násilnosti.

Nové střety vypukly necelý měsíc před oslavami 60. výročí založení ČLR, kdy se Peking snaží zajistit v zemi maximální bezpečnost a pořádek.

Blíží se také proces s údajnými pachateli červencových nepokojů. Před soudem má stanout na 200 lidí obžalovaných z vražd, žhářství a dalších násilných činů, za které jim hrozí až tresty smrti, podobně jako po loňských nepokojích v Tibetu.

Robert Mikoláš, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme