Čínský soud odsoudil Po Si-laje na doživotí. Za zneužití moci a braní úplatků

Bývalý čínský politik Po Si-laj je vinen ve všech bodech obžaloby. Prokuratura ho obvinila ze zneužití moci a braní úplatků. Podle dosavadních informací soud odmítl Po Si-lajovu obhajobu a odsoudil ho na doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoký čínský komunista Po Si-laj i po končení procesu nahání soudruhům strach | Zdroj: ČTK

Bývalý čínský významný politik Po Si-laj byl dnes odsouzen k doživotnímu vězení a všechen jeho majetek má být zabaven. Do konce života se navíc nečsmí politicky nijak angažovat.

Muž byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby: ze zpronevěry, braní úplatků a zneužití moci, a to už v srpnu.

Po Si- laj teď má deset dní na to, aby se proti rozsudku odvolal. Zatím mu ale všechny námitky soud zamítnul. Soudní proces proběhl během pěti dnů už v srpnu. Na verdikt čekala čínská veřejnost až do dneška a dal se do určité míry předpovědět již po skončení až příliš pečlivě připraveného procesu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k případu bývalého politika Po Si-laje přináší zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

„Fakta jsou jasná, stejně jako je dostatek důkazů k prokázání viny. Obžalovaný je vinen z přijímání úplatků, korupce a zneužití moci,“ řekl tehdy prokurátor Liou Jen-Ťi a konkretizoval:

„Po Si-laj zpronevěřil více než 21 milionu juanů. Pět milionů pocházelo z veřejných prostředků, čímž způsobil velké finanční ztráty a poškodil národní zájmy."

V následujících dnech bude politik převezen do známého pekingského vězení pro elitu, kde strávil několik let i jeho kdysi také politicky činný otec.

Po Si-laj ale tvrdí, že je nevinný a že proces je politicky motivovaný. Lidé v čínské metropoli ale s rozhodnutím soudu spíše souhlasí a považují proces za férový.

Neinformovaná veřejnost

„Myslela jsem, že bude odsouzen k smrti. Rozhodnutí soudu je o něco mírnější. Ale alespoň může sloužit jako signál pro ostatní vysoké úředníky strany. Dokazuje, že i jejich případy se budou posuzovat podle práva,“ říká žena. „Podle mě byl proces i jeho výsledek férový a spravedlivý. Odráží aktuální problém a reálnou situaci,“ říká další žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace o procesu s bývalým čínským politikem přináší zpravodajka Kateřina Procházková

Mnoho lidí ale o procesu ani neví, obzvláště pak ti, kteří se nepohybují na sociálních sítích, kde se přece jen o kauze píše mnohem více a otevřeněji než v mediích. I po více než roce a půl, kdy Po si-laj zmizel z veřejného života, má ale řadu příznivců, kteří ho stále podporují a věří v jeho nevinu.

Neobvyklé je, že proces probíhal v neděli, běžně se o víkendu v Číně nesoudí. Důvodem je to, že v neděli nevychází noviny a media obecně nepracují na sto procent. Navíc se v Číně chystají podzimní prázdniny a v pátek proběhl svátek Měsíčních koláčů.

Takové množství aktivit jistě zaneprázdnilo část veřejnosti, která by možná v jiné době byla pozornější a reagovala na proces mnohem citlivěji.

Silvie Třeslínová, Kateřina Procházková, Marína Dvořáková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme