Čínský soud odsoudil tibetského mnicha za údajné podněcování k sebeupalování

Soud v čínské provincii Sečuan dnes odsoudil dva Tibeťany za to, že nejméně osm lidí naváděli k sebeupálení jako protestu proti čínskému režimu. Čtyřicetiletý mnich byl odsouzen k podmíněnému trestu smrti, jeho synovec dostal deset let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V posledních třech letech se pokusilo upálit okolo 60 Tibeťanů | Zdroj: ČTK

„Podle mého názoru to bylo politické zadání. Není náhoda, že ti dva tibetští mniši pocházeli z prefektury v západním Sečuanu – tato oblast byla od roku 2009 až 2010 centrem protičínských protestů a zhruba třetina Tibeťanů, kteří se pokusili o sebeupálení, pocházela právě odtud,“ vysvětluje tibetolog a sinolog z bratislavské Univerzity Komenského Martin Slobodník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pravé důvody přísných trestů pro Tibeťany vysvětluje tibetolog a sinolog z bratislavské Univerzity Komenského Martin Slobodník

„Reakcí státu bylo kromě jiného to, že loni v únoru byl jmenován nový tajemník Komunistické strany Číny v této oblasti, který od začátku deklaroval cíl velmi nekompromisně postupovat proti nepřátelským silám. Dnešní přísné tresty jsou výsledkem této politiky,“ říká Slobodník.

Podle něj je cílem vytvořit exemplární příklady, které mají od podobného činu další Tibeťany odradit. Proces měl také „prokázat“, že oba potrestaní byli v kontaktu s tibetským exilem a nabádali ostatní, aby se upálili. Za poslední tři roky se na protest proti čínské vládě v Tibetu upálilo téměř sto lidí.

„Je to projev dlouhodobé frustrace, rozčarování a zklamání z toho, že velká vlna protestů a demonstrací z jara 2008 po celé Tibetské náhorní plošině nevedla k nějakému kompromisu v politice v Tibetu ze strany čínské vlády. Naopak je politika mnohem restriktivnější,“ uvádí tibetolog a sinolog z Univerzity Komenského.

Jan Richter, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme