Čínský soud poslal na doživotí do vězení významného ujgurského právníka

Prominentní ujgurský právník byl odsouzen na doživotí. Čínský soud uznal Ilhama Tohtiho vinným ze separatismu. Podle ochránců lidských práv jde o další případ útlaku ze strany komunistického vedení, Tohti prý totiž vždy odsuzoval násilí. K jeho propuštění navíc vyzývají Evropská unie a USA. Ujguři žijící v autonomní oblastí Sin-ťiang obviňují Peking ze systematického útlaku, kvůli nepokojům v této v části Číny jen vloni zemřely stovky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští policisté hlídají u budovy soudu, kde probíhal proces s ujgurským právníkem Ilhamem Tohtim | Foto: Reuters

Ilham Tohti podle soudu podněcoval na internetových stránkách etnickou nenávist a také prosazoval ukončení čínské nadvlády nad Ujgurskou autonomní oblastí.

Nejvýznamnější obhájce práv menšinového etnika Ujgurů ale veškerá obvinění odmítá a chce se odvolat. Už dříve několikrát prohlásil, že se jen snaží propagovat dialog mezi akademiky z řad obou největších etnik, kteří v Sin-ťiangu žijí.

„Ujguři, Chanové, tedy Číňané, přátelé ze zahraničí i lidé z ostatních zemí se díky těmto mým internetovým stránkám o nás více dozví, o mně i o našich názorech. A zjistí, že jsem proti násilí a že neporušuji žádný zákon,“ uvedl Tohti.

Ujguři usilují o skutečnou autonomii prakticky už od vzniku Čínské lidové republiky. Peking ale proti všem opozičním hlasům ostře vystupuje.

Podle některých pozorovatelů tím však jen vyvolává další odpor a dochází i k radikalizaci některých Ujgurů.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme