Čínský soud poslal za mříže jednoho z nejvýše postavených komunistů

Bývalý komunistický boss největšího čínského města, Šanghaje jde na 18 let do vězení. Čchen Liang-jü, do roku 2006 jeden z nejvýše postavených čínských komunistů, který byl i členem nejmocnějšího orgánu v zemi - Politbyra - byl odsouzen za braní úplatků a zneužívání moci. Do skandálu je zapleteno více než deset osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Zakázané město | Foto: de.wikipedia.org

Podle soudu způsobil jedenašedesátiletý Čchen Liang-jü velké ztráty veřejným fondům a poškodil zájmy státu i lidu. Rozsudek také nařizuje zabavit mu hotovost ve výši 300 tisíc jüanů, tedy asi 700 tisíc korun. Čchen Liang-jü je nejvýše postaveným členem vládnoucí strany, který byl v posledních deseti letech odsouzen. Soud prý ale přihlédl k tomu, že Čchen vrátil všechny úplatky.

Skandál vypukl před dvěma lety, kdy vyšlo najevo, že došlo ke zneužití v přepočtu přes 70 miliard korun ze sociálních fondů. Do případu je zapleten i Čchenův syn, mladší bratr a také jeho sekretářka. Podle některých komentářů ale stojí za pádem jednoho z nejmocnějších mužů i skutečnost, že byl věrným příznivcem někdejšího prezidenta Ťiang tse-mina a na jeho odstranění měla zájem skupina kolem současné hlavy státu Chu Ťin-taa.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme