Čínský soud poslal za mříže šéfa společnosti Rio Tinto

Na deset let za mříže poslal čínský soud bývalého šéfa šanghajské pobočky britsko-australské společnosti Rio Tinto. Vysoké tresty odnětí svobody dostali i další tři zaměstnanci firmy a to za korupci a vyzrazení státního tajemství. Spor vyvolal napětí mezi Pekingem a Canberrou, na verdikt zároveň čekaly i zahraniční firmy obchodující s Čínou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancelář firmy Rio Tinto v Šanghaji

Kancelář firmy Rio Tinto v Šanghaji | Zdroj: ČTK

Stern Hu, který stál v čele šanghajské pobočky jedné z největších těžebních společností na světě, byl uznán vinným z obou trestných činů, tedy z braní úplatků i průmyslové špionáže. Jako pokutu musí zároveň zaplatit v přepočtu 1,4 milionu korun, stejná částka už mu také navíc byla zkonfiskována.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák se vrací k výši trestů, které padly u soudu v Šanghaji.

Nejdelší dobu ze všech čtyř obžalovaných pak ve vězení stráví Wang Jung, který měl na starosti prodej železné rudy v Číně. Přišel také o finanční úspory ve výši téměř 15 milionů korun.

Případ vyvolal velkou pozornost i obavy u zahraničních firem, zejména pak v souvislosti s možnými riziky podnikání v zemi, kde existují příliš těsné vazby mezi vládnoucí komunistickou stranou, policií a soudy.

Trest je hodnocen jako velmi přísný

Austrálie označila trest pro svého občana Sterna Hu jako velmi tvrdý. Podle zahraničněpolitického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka je trest opravdu překvapivý. „Myslím, že je to cosi jako varování ostatním západním businessmanům, kteří podnikají v Číně,“ řekl ve Světě o jedné Rádia Česko.

Západní firmy si podle něj stěžují, že zatímco dříve měly v Číně relativně velkou svobodu podnikání, dnes je situace trochu jiná, protože Čína už má spoustu vlastních firem a v některých západních firmách, které přišly na její trh a kdysi tam byly vítány, už vidí i nepřítele a chce, aby se chovaly tak, jak si přeje ona.

Tento konkrétní případ, jak soudí Milan Slezák, má tedy sloužit jako varování pro ostatní podnikatele „buďto budete hrát podle našich pravidel, anebo tady také nemusíte být“.

Robert Mikoláš, Igor Maňour, Milan Slezák, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme