Čínský soud přepisuje historii, poprvé projedná žalobu ekologů proti vládě

Čínský soud bude poprvé v historii řešit žalobu ekologů na vládu. Celočínská nevládní organizace na ochranu životního prostředí se soudně domáhá zrušení rozhodnutí o výstavbě továrny ohrožující krajinu na jihozápadě země. Ekologové se v Číně dosud spravedlnosti dovolávali marně a někteří jsou i vězněni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavby na břehu Západního jezera | Foto: Robert Mikoláš

Čínská ekologická federace zastupující občany žaluje dva odbory radnice města Čching-čen v provincii Kuej-čou. Úředníci totiž souhlasili s prodejem pozemků závodu na výrobu nápojů a zmrzliny.

Podle ekologů ale továrna ohrožuje blízké jezero i okolní krajinu. Požadují proto, aby město pozemky získalo zpět a uvedlo je do původního stavu.

Soudní líčení má začít v září. Podle ochránců životního prostředí je tento případ varováním pro vládní úředníky na všech úrovních, kteří by tak při svých budoucích rozhodováních měli hledět i na ekologii. Ekologická federace navíc připravuje žaloby i v dalších provinciích.

Čína při realizaci obřích projektů, včetně přehrad, továren a mostů prakticky nebere ohledy na námitky ekologů. Jedinou výjimkou bylo budování největšího vodního díla na světě, přehrady Tři soutěsky, o které nakonec musel hlasovat všečínský parlament.

Přečtěte si o životním prostředí v Číně:
Tisíce čínských přehrad jsou v havarijním stavu
Čína poprvé ustupuje ochráncům přírody
Peking trápí nejhorší smog od olympiády
Čínu sužuje nedostatek vláhy
Čína buduje síť kanálů za 3 miliardy dolarů
V Číně se rodí velký počet zdravotně postižených dětí
Čína přiznala překročení mezinárodních limitů pro znečištění vzduchu

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme