Čínský student daroval ledvinu a koupil si iPad. Teď je případ u soudu

V čínské provincii Chunan začal soud s pěticí lidí, kteří jsou obviněni z nelegálního odebrání ledviny. Sedmnáctiletý dárce s ním sice souhlasil, viníci ho ale finančně podvedli. Za svůj mizerný honorář si koupil iPhone a iPad.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

iPad 3. generace

iPad 3. generace | Zdroj: ČTK

Strůjcem celého plánu byl zřejmě Che Wei, hazardní hráč, který chtěl z provize za nelegální operaci zaplatit svoje dluhy.

Najal člověka, který na internetu našel vhodnou oběť – tehdy sedmnáctiletého studenta Wanga. Tomu strůjci nelegálního obchodu nabídli za darování ledviny sumu, která v přepočtu odpovídá asi šedesáti tisícům korunám. Pětice obviněných si přitom mezi sebou rozdělila částku jedenáctinásobně vyšší. Che Wei se teď u soudu brání, že mladík věděl, do čeho jde, a byl ochoten operaci podstoupit.

Přehrát

00:00 / 00:00

S informací o soudu s nelegálním obchodem s orgány v Číně přišla do studia Odpoledního Radiožurnálu redaktorka Karolína Rezková

Dalšími obviněnými jsou chirurg, který ledvinu odebral, a dva lidé, kteří zařídili pronájem operačního sálu. Pokud soud uzná jejich vinu, hrozí jim za nelegální obchod s orgány a úmyslné poškození zdraví až desetileté tresty. S pokutou od soudu pravděpodobně odejdou další čtyři zdravotníci, kteří u operace asistovali.

Případ se podařilo odhalit díky matce studenta, která informovala policii. Ptala se syna, kde vzal peníze na chytrý telefon a na tablet a mladík se jí nakonec přiznal. Krátce po operaci mu navíc zbývající ledvina selhala a málem zemřel.

Nelegální zákrok sice proběhl už loni v dubnu, ale údajně „dobrovolný“ dárce je pořád ve vážném zdravotním stavu a u soudu ho proto matka zastupuje.

V Číně se nelegálnímu obchodu s lidskými orgány daří, protože poptávka po orgánech vhodných k transplantacím mnohonásobně převyšuje nabídku. Jak uvádí čínské ministerstvo zdravotnictví, transplantace by každý rok potřebovalo milion a půl pacientů, ale kvůli nedostatku orgánů se jich provádí jen asi deset tisíc.

V Číně jsou navíc transplantace orgánů od žijících dárců povoleny jen mezi příbuznými. Orgány na transplantace v minulosti pocházely od popravených vězňů. Letos v červenci se ale Čína zavázala, že touto praxí do pěti let přestane.

Lucie Maňourová, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme