Čínský továrník zbohatl i díky našim peněženkám

Čína předhání Evropu v mnoha směrech a třeba i v počtu milionářů. Těch dolarových je už prý více než jeden milion. Takovým typickým milionářem je 36letý Da-Lin-Wang z jihočínského Kantonu, který zbohatl na vývozu levného zboží do celého světa a také do střední Evropy. Za své bohatství tedy vděčí i našim peněženkám, i když stejně důležitá je levná pracovní síla a skromné pracovní podmínky. Jenže časy se mění a v jeho továrně si někteří dělníci přijdou měsíčně i na tisíc dolarů, má to však své ale.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrník Wang v pozadí

Továrník Wang v pozadí | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Továrna pana Wanga není moc velká, pracuje tady 100 lidí. Je to v podstatě plechová hala, kde lidé sedí kolem zdí. Moc se tu nesvítí, jenom večer.

„V mé továrně je průměrný měsíční plat 300 dolarů. Ale někteří jako tento brusič dostávají měsíčně tisíc amerických dolarů. V Kantonu si dělníci vydělají víc než v jiných částech Číny,“ říká Da-Lin-Wang.

Tisíc dolarů je plat, který dostávají i dělníci v českých továrnách. Ovšem pracují za zcela jiných podmínek, zdůrazňuje továrník Wang.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reprotáž Lubomíra Smatany o čínském továrníkovi v pořadu Zblízka na Radiožurnálu.mp3

„Dělníci u mě pracují podstatně víc než lidé v Evropě, 10 hodin denně a během měsíce mají volný pouze jeden den. Takhle to funguje skoro ve všech čínských továrnách,“ vysvětluje továrník.

Přestože pracovní podmínky v továrně jsou tvrdé, kupříkladu nějaké odvětrávání nebo ochranné pomůcky jsou věcí neznámou, kvalita výrobků je velmi vysoká. Proto tady nakupuje pro české zákazníky i polský obchodník Tomáš.

„Když někdo přijede do továrny poprvé, je pro něj továrna šok, hlavně ty podmínky. Jenže to všechno je hlavní důvod, proč vyrábějí tak levně. A přitom se už naučili dělat kvalitu a výrobky bez problémů obstojí ve světové konkurenci,“ říká Tomáš.

Továrník Wang prodává především na polský trh. Bez zaváhání přiznává, že jeho čistý zisk je 120 tisíc dolarů ročně. Dřív ale jen obchodoval a vydělával mnohem víc. Jenže ty časy jsou pryč a továrna je větší jistota. Nebo alespoň byla.

„Teď máme obavy všichni. Čínská ekonomika příští rok zpomalí,“ konstatuje Wang.

Zlepšení poměrů v Číně

Da-Lin -Wang je na čínské poměry velmi otevřený. Považuje se za svobodného, prý může říkat, co se mu zachce a současnou Čínu chválí. Jako argument uvádí poměry jeho rolnické rodiny v dobách dětství.

„Rodiče tvrdě pracovali a jídla bylo stejně málo. Neměli jsme ani peníze. Dneska lidé na venkově nechtějí jenom pěstovat rýži. Raději odjíždějí do měst, do továren, kde si můžou vydělat víc a není to taková dřina,“ popisuje továrník.

Na dvoře továrny parkuje nový luxusní vůz, který si Wang nechal přivézt z Evropy. Má několik domů a především pozemky, které jsou v přelidněném Kantonu velmi drahé. Také mu prý nevadí, že musel zaplatit pokutu 20 tisíc dolarů, když jeho žena porodila druhé dítě. Podle něj je taková politika správná.

Vládu jedné strany považuje za rozumný systém. Víc stran by podle Wanga vedlo k uplácení voličů, k ještě větší korupci a možná i k násilným střetům. Z Číny se rozhodně vystěhovat na Západ nehodlá.

Ľubomír Smatana, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme