Čínský vicepremiér chce po Bruselu zrušení zbrojního embarga

S požadavky na větší toleranci k čínskému pojetí lidských práv a zrušení zbrojního embarga má přijít na jednání s představiteli Evropské unie čínský vicepremiér Li Ke-čchiang. V Bruselu se sejde jak se šéfem Evropské komise Josém Barrosem, tak s takzvaným unijním prezidentem Hermanem van Rompuyem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský vicepremiér Li-Keqiang s belgickým králem Albertem II. | Zdroj: Reuters

Čína si přeje budovat s Evropskou unií vztah vzájemného respektu a důvěry, řekl před cestou do Bruselu deníku Financial Times čínský vicepremiér Li Ke-čchiang.

Ten chce také přimět unii k uvolnění kontroly vývozu výrobků špičkové techniky do Číny. Jinými slovy ke zmírnění zbrojního embarga, které unie zavedla po krvavém potlačení demonstrací na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Ve vztazích unie s Čínou došlo k mírnému ochlazení tento týden, když diplomatické zastoupení sedmadvacítky v Pekingu vyzvalo čínské úřady, aby se vyvarovaly perzekucí vůči rodině slepého disidenta Čchen Kuang-čchenga.

Jeho případ asi unijní lídři otevřou na jednání s čínským vicepremiérem. Podobně jako v případě podobných ožehavých návštěv neorganizuje Evropská komise žádné setkání čínského vicepremiéra s novináři. Významný host by musel pravděpodobně odpovídat na nepříjemné otázky týkající se dodržování lidských práv nebo ochrany duševního vlastnictví v Číně.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme