Čínští disidenti jsou vážnými adepty na Nobelovu cenu míru

Horkými kandidáty letošní Nobelovy cenu míru jsou čínští disidenti. Svět si totiž letos připomíná 20. výročí masakru na pekingském Ťien-an-men (náměstí Nebeského klidu) i 60. výročí nástupu čínských komunistů k moci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína: Oslavy 60. výročí. Policisté u vstupu na náměstí Nebeského klidu vše prohledávají.

Čína: Oslavy 60. výročí. Policisté u vstupu na náměstí Nebeského klidu vše prohledávají. | Foto: Robert Mikoláš

Šestatřicetiletý aktivista Chu Ťia, proslulý bojem za ochranu vzácných tibetských antilop, pacientů s nemocí AIDS, politických vězňů či za práva Tibeťanů na sebeurčení, byl nominován už vloni. Peking proti tomu ale ostře protestoval a ocenění nakonec získal finský exprezident Martti Ahtisari.

Chu Ťia získal už vloni Sacharovovu cenu, ani tu si však nemohl převzít. Čínský soud ho poslal na tři a půl roku do vězení za údajné rozvracení republiky.

Další letošní kandidát, Wej Ťing-šeng, byl 17 let vězněn za snahu prosadit reformy komunistického režimu a nyní žije ve Spojených státech amerických.

O tom, že Nobelovu cenu míru získá některý z čínských disidentů, se spekuluje téměř každý rok. Letos jsou ale podle představitelů organizací na ochranu lidských práv jejich šance mimořádně vysoké.

V této souvislosti připomínají, že po potlačení prodemokratických snah v Číně a masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989 získal Nobelovu cenu tibetský dalajláma.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme