Čínští hackeři údajně nabourali počítače pěti ministerstev zahraničí, včetně ČR

Čínští hackeři údajně nabourali počítače ministerstev zahraničí pěti evropských zemí včetně České republiky. Terčem útoků jsou prý úřady Portugalska, Bulharska, Lotyšska a Maďarska. České ministerstvo zahraničí informace nekomentovalo, čínská strana jakékoli hackerské aktivity tamní vlády popřela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, internet, klávesnice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Informaci o čínských opakovaných útocích na počítače ministerstev zahraničí přinesl deník New York Times s odvoláním na odborníky v oboru.

Jednoduché e-mailové útoky prý začaly v roce 2010 a pokračují dosud. Jejich existence uvízla podle New York Times ve stínu kauzy Edwarda Snowdena.

Útok probíhá jednoduše: pracovník ministerstva obdrží e-mail z důvěryhodné adresy, který slibuje zajímavý obsah. Po jeho rozkliknutí získává hacker přístup do počítače dotyčné osoby a odsud většinou i do celé počítačové sítě. Hackeři si nejprve zmapují síť a pak posílají e-maily zejména privilegovaným zaměstnancům, kteří mají v rámci počítačové sítě větší práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu nabouraných počítačů ministerstev zahraničí pěti zemí EU shrnuje Martin Ježek

Maily se tvářily, že tematicky souvisejí se summitem skupiny G20, který se konal v Petrohradě a jehož hlavním obsahem bylo projednání možné americké intervence v Sýrii.

Seznam obětí prý poukazuje na to, že oběti ani útočníci nejsou náhodní a že celý útok může mít státní podporu. „Kromě skutečnosti, že se jedná o Číňany, nevíme, kdo útočníci ve skutečnosti jsou nebo jaká by mohla být jejich motivace,“ upozornil ale pro New York Times počítačový odborník Nart Villeneuve ze společnosti FireEye, která útoky a prolomení do systému ministerstev odhalila.

Čínské ministerstvo zahraničí se vyjádřilo, že v Číně se hacking nepostihuje a že se navíc stalo samo obětí útoku.

Černínský palác se vyjadřovat nechce. „Ministerstvo zahraničních věcí z principu nijak nekomentuje informace, které se vyskytly ve veřejném prostoru o údajném ohrožování počítačových sítí našeho resortu,“ uvedl David Frous z tiskového oddělení.

Podle vedoucího virové laboratoře AVG Jiřího Kropáče by se ale neměla ztratit žádná důležitá data.

„Předpokládám, jelikož se jedná o vládní instituce, tak to zabezpečení by mělo být dostatečně silné, pevné a odolné vůči takovým nějakým útokům ze strany hackerů,“ tvrdí Jiří Kropáč a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem podvečerní publicistiky na Radiožurnálu byl Vladimír Rohela, ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti

„Na začátku tohoto roku došlo k nějakému napadení bankovních institucí a tohle zabezpečení by mělo být na podobné úrovni. Neměl bych nějaké obavy o únik nějakých citlivějších dat.“

Národní centrum kybernetické bezpečnosti podle svého ředitele Vladimíra Rohely útok odchytit nemohlo:

„Protože naše centrum nemonitoruje a nesleduje žádné konkrétní sítě žádného konkrétního subjektu. Tudíž my nemáme přístup do těchto sítí, nemáme schopnost v těchto sítích jakkoliv působit.“

„Je to takhle řečeno i v zákoně. Připravovaný zákon o kybernetické bezpečnosti jasně hovoří o individuální zodpovědnosti každého subjektu za svoji vlastní síť, a to ať už proti útoku zvnějšku, tak zároveň pro to, aby se oni sami nestali zdrojem útoku,“ upozornil Rohela.

Český rozhlas, Marína Dvořáková, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme