Čínští katolíci mají mít v čele biskupa exkomunikovaného papežem

Čína chce jmenovat šéfem celostátní Katolické vlastenecké asociace biskupa exkomunikovaného papežem. Peking autoritu Svatého stolce neuznává, navíc Vatikán jakožto jediná evropská země udržuje diplomatické styky s Tchajwanem. V nejlidnatější zemi světa přitom žije asi 50 miliónů protestantů a kolem 15 miliónů katolíků, většina z nich jsou ale členy takzvané podzemní církve.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská lidová republika

Čínská lidová republika | Foto: Emanuel Macoun

Pekingská katedrála Si-š'-kchu, známá také pod názvem Severní kostel, je zaplněná do posledního místečka. Mše právě vrcholí sborovým zpěvem. Za zdraví papeže Benedikta XVI. se však nemodlí nikdo z přítomných. Tedy alespoň ne nahlas.

Křesťanství je sice v nejlidnatější zemi světa v posledních letech na vzestupu, katolíci i protestanti jsou ovšem pod přísným dozorem vládnoucího režimu a kdo neuznává tři oficiální a komunistickými úřady řízené církevní instituce, vystavuje se perzekuci a trestnímu stíhání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu v Číně Roberta Mikoláše v Odpoledním Radiožurnálu

Peking se nyní chystá jmenovat šéfem Katolické vlastenecké asociace biskupa Ma Jing-lina, který působil v diecézi Kchun-ming v provincii Jün-nan. Právě jeho osoba přitom vyvolává jiskření ve vztazích mezi ČLR a Vatikánem. Svatý stolec ho totiž před čtyřmi lety exkomunikoval, protože do úřadu nastoupil bez papežova svolení.

Čína dosavadní výtky odmítá, Asociace podle ní není náboženskou organizací. Na druhé straně podmiňuje navázání diplomatickým vztahů s Vatikánem právě tím, že se Svatý stolec nebude míchat do výběru biskupů i jejich podřízeností Pekingu.

Samozřejmě dalším požadavkem je přerušení styků s Tchajwanem. Čínské úřady chtějí mít vše pod kontrolou, obyčejní lidé se pak bojí o této problematice mluvit.

"Duchovní ukazují lidem cestu k Bohu a stejné je to i v celé Číně. A co se týče Svatého otce? Existuje přeci pouze Nejsvětější trojice, tedy Otec, Syn a Duch svatý. Pokud ale přijede jakýkoli kněz ze zahraniční, určitě bude v Číně srdečně přijat," vyhýbavě odpovídá 70letá Čchung Mu Lien na otázku, co by pro Číňany znamenalo, kdyby do nejlidnatější země světa zamířil papež Benedikt XVI.

Jak dodává, nejvyšší autoritou je přeci Katolická vlastenecká asociace. O pronásledování duchovních, kterým úřady znemožňují setkání i s poslanci Evropského parlamentu či americkými senátory, prý slyšela, ale odmítá se k tomu vyjadřovat.

Ne všechno je černobílé

Třenice mezi Pekingem a Svatým stolcem sice existují, přesto spolu obě strany komunikují. Jakousi spojkou mezi papežem a komunistickými úřady je nový delegát Svatého otce pro Čínu, kněz chorvatského původu Ante Jozič. Oficiálně je sice nunciem na Filipínách, ale působí v Hongkongu.

Navíc do čela diecéze v bývalé britské kolonii byl jmenován biskup John Tong Hon, který zastává umírněnější postoj k Pekingu než jeho předchůdce. V každém případě ani jedna ze stran nechce konflikt dále eskalovat, v nejhorším případě tak zřejmě zůstane i nadále zachován současný status quo.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme