Čínští komunisté prošetřují majetek premiéra, je podezřelý z korupce

Komunistická strana Číny zkoumá majetek premiéra Wen Ťia-paa. Podle listu The New York Times si čínský předseda vlády a jeho rodina vydělali v posledních letech několik miliard amerických dolarů. Wen obvinění odmítá a deník nařkl z pomluvy. Komunistickou stranu prý dokonce sám o vyšetřování požádal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen ťia-pao

Čínský premiér Wen ťia-pao | Zdroj: ČTK

Majetek v hodnotě nejméně 2,7 miliard amerických dolarů, tedy asi 60 miliard korun, si měl čínský premiér Wen Ťia-pao nastřádat za posledních deset let.

Od té doby údajně vlastní podíl v největší čínské pojišťovně, bankách, stavebních a telekomunikačních společnostech nebo turistických letoviscích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování čínského premiéra hovoří spolupracovnice ČRo Kateřina Procházková

Investice Wenovy devadesátileté matky, bývalé učitelky, dosahovaly před pěti lety 120 milionů dolarů. Stařenka investovala do největší čínské pojišťovny Ping a její výnosy tak stále rostou.

Z korupce a braní úplatků podezřívá čínská veřejnost už několik let i Wenovu manželku a syna. Premiérova manželka Čang Pej-li patří mezi vlivné podnikatelky na čínském trhu s diamanty, velmi ráda i drahé šperky nosí.

Za Wenovy vlády zbohatl také jeho syn, dcera, mladší bratr i švagr, jejich majetek je ale těžko vypátratelný. Často je ukrytý za řadou jmen a rozdroben do různých investic.

V Číně není zvykem někoho tak vysoce postaveného vyšetřovat. O prošetření kauzy dokonce Wen sám požádal, těžko ale říci, zda nebyl k takovému činu přinucen.

To, že je zkoumán jeho majetek, podle některých dokazuje, jak nestabilní a rozdrobená je v současnosti čínská politická špička. Vliv na šetření může mít také to, že brzy Wena nahradí jeho nástupce, současný vicepremiér Li Ke-čchiang.

Podle odborníků je vyšetřování pozitivním krokem vedoucí k větší transparentnosti politiky. Řada Číňanů to ale považuje jen za laciné gesto před začínajícím 18. Sjezdem Komunistické strany Číny.

Není to poprvé, kdy se komunističtí lídři snaží být spravedlivými soudci či samosoudci. V neděli 365 členů centrálního výboru Komunistické strany Číny rozhodlo o tom, že ze svých řad vyloučí kdysi významného politika Po Si-laje.

Ten se dopustil několika trestných činů včetně toho, že kryl svou manželku, která loni zavraždila britského podnikatele. Po Si-laje nechrání ho už ani poslanecká imunita a může být proto brzy souzen.

Ke změnám v Číně musí dojít, neměly by ale ohrozit stabilitu země, přeje si tamní podnikatel

Číst článek

Kateřina Procházková, Simona Bartošová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme