Čínští komunisté slaví 90 let, v zemi panují přísná opatření

Čína je na nohou, vládnoucí komunistická strana slaví 90. výročí založení. V některých oblastech ale zároveň panují přísná bezpečnostní opatření, Tibet je dokonce zcela uzavřen pro zahraniční návštěvníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

60. výročí komunistické Číny | Foto: Robert Mikoláš

V rámci celostátních oslav byl také do kin uveden film o historii Komunistické strany Číny, do provozu byla uvedena nejdelší vysokorychlostní železnice světa a na zkušební plavbu se vydá i první letadlová loď.

Úspěšný boj s nacionalisty, který vyústil v založení ČLR v roce 1949, dále diplomatické vítězství na mezinárodním poli o 30 let později, kdy se svět odklonil od Tchajwanu a uznal Peking jako zástupce Číny v OSN, či konání LOH v roce 2008. Takovým výčtem úspěchů se dnes čínští komunisté chlubí.


Jak se ale mohlo stát, že se malá strana založená hrstkou levicových intelektuálů chopila moci už osmadvacet let od svého založení? To bylo umožněno zaprvé tím, že komunisté měli dobré politické i vojenské vůdce, zadruhé také tím, že jejich program byl přitažlivý pro mnoho chudých Číňanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák v Odpoledním Radiožurnálu

Čína byla v první polovině 20. století totiž země zmítaná občanskou válku a odnášeli to přirozeně civilisté. Lidé, kteří válkou trpěli, doufali, že se objeví někdo, kdo by ochránil je a jejich majetky a učinil válce přítrž. A byli to právě komunisté, kteří jim tuto naději vzbudili.

Dějiny KSČ jsou ovšem poznamenány i řadou tragických událostí včetně okupace Tibetu, Kulturní revoluce nebo masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Čínští komunisté ale v sedmdesátých letech umožnili Číňanům podnikat a bohatnout. Číňané, kteří nepamatují eskapády v padesátých a šedesátých letech, přičítají úspěchy své země logicky právě komunistům. Proto jsou komunisté u většiny Číňanů dnes populární.

Vládnoucí režim navíc i nadále trestá všechny kritiky komunistické strany a tvrdí, že demokracie nebude v nejlidnatější zemi světa ani za sto let. Bojí se ale toho, že by se jí mohla vymknout z rukou inflace či že by se mohlo znovu vrátit období, kdy byla vláda zkorumpovaná.

Robert Mikoláš, Milan Slezák, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme